Aranżacja ogrodu – kamienna kaskada

Często projektując ogród, szukamy ciekawych rozwiązań, pięknych dekoracji, aby każdy, kto odwiedzi tę przestrzeń, zdziwiony był niepowtarzalnym charakterem tego miejsca oraz stworzonym przez nas przytulnym klimatem. Do jednych z oryginalnych elementów wyposażenia ogrodu zalicza się kaskady. Jakie rodzaje są dostępne na rynku? Wykonać samemu czy jednak skorzystać z usług doświadczonych firm?

Koszt zakupu kaskady kamiennej 

kaskady ogrodowe z kamieniaKaskada to wyprofilowana skała, po której efektownie spływa woda. Pojedynczy model możemy kupić w wielu sklepach ogrodniczych. Kaskady ogrodowe z kamienia są świetną alternatywą dla tradycyjnych oczek wodnych. Po odpowiednim przygotowaniu łagodnego wzniesienia możemy na każdym jej stopniu umieścić gotową kaskadę, zazwyczaj wykonaną z kamienia lub materiału go przypominającego. W przypadku, gdy marzy nam się kaskada w większym rozmiarze lub taka, która imituje wodospad, warto zlecić prace firmie, która zajmuje się projektowaniem i urządzaniem ogrodów. W ten sposób mamy pewność, że utworzona dekoracja jest stabilna i trwała oraz będzie służyła nam przez długi czas poprzez jakość materiału, oraz prawidłowy montaż sprzętu. Jeżeli jednak wystarczy nam gotowa kaskada, znajdziemy je w wielu sklepach. Będą różnić się między sobą wymiarami, rodzajem oraz wyglądem i od tego też głównie będzie zależeć ich cena. Kaskady o małych rozmiarach, które zazwyczaj stosowane są w przydomowych oczkach wodnych, kosztują średnio od 400 do 500 złotych. Im Kaskada wyższa tym cena również wzrasta, dlatego też na przykład duża kaskada, trójstopniowa to już koszt około 1700 złotych za sztukę. Dodatkowo musimy doliczyć również cenę m.in.: pompy i oczka wodnego, więc korzystnym wyborem okazują się jednak gotowe zestawy kaskad z elementami maskującymi, które w całości kupimy już za około 2200 złotych. Często też producenci oferują wiele promocji, które warto na bieżąco śledzić.

Prywatna kaskada w naszym ogrodzie będzie nie tylko cudowną dekoracją wśród zielonej przestrzeni, ale również miejscem, gdzie będzie można się spokojnie odprężyć, zrelaksować wsłuchując się w dźwięk wody pięknie spadającej po kamieniach. W szerokiej ofercie różnych modeli na rynku, z pewnością każdy znajdzie odpowiednią kaskadę, która zostanie umieszczona w szczególnym miejscu w ogrodzie. Pamiętajmy, aby reszta aranżacji pasowała również do wybranej przez nas kaskady.