Cechy solidnych płyt poliwęglanowych litych

Wśród tworzyw sztucznych używanych jako zastępstwo dla ciężkich materiałów, najpopularniejsze są płyty z litego poliwęglanu. Za ich pomocą można wykonywać konstrukcje, do których użyłoby się szkła, jednak są znacznie lżejsze i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nim mogą powstawać szklane pokrycia budynków znacznie bezpieczniejsze dla budowniczych i przechodniów.

Co wyróżnia solidną płytę poliwęglanową litą?

solidne płyty poliwęglanowe liteZastąpienie szkła tworzywem sztucznym w postaci płyt z poliwęglanu sprawiło, że przezroczyste konstrukcje mogą być dużo bezpieczniejsze. Jest to najważniejsza cecha tego materiału – jest lżejsze a jednocześnie wytrzymalsze niż szkło. Solidne płyty poliwęglanowe lite mogą być używane jako oszklenia balustrad na schodach i balkonach a także jako świetliki, zadaszenia parkingów czy daszki wejściowe. Są również stosowane do stawiania przezroczystych konstrukcji dachowych w budynkach użyteczności publicznej, jak centra handlowe czy muzea czy w postaci przystanków autobusowych lub części lamp ulicznych. Architekci bardzo chętnie biorą ten materiał pod uwagę projektując nowoczesne budowle, ponieważ mogą z niego wile wykonać. Dzięki zastosowaniu solidnych płyt z poliwęglanu, wzrasta poziom zabezpieczeń sklepów, ponieważ można z nich wykonywać witryny, osłony antywłamaniowe i przeciwuderzeniowe. Świetnie sprawdzają się jako materiał do produkcji tarcz policyjnych lub ekranów akustycznych a także wszelkiego rodzaju szyldów i tablic reklamowych. Różnorodność zastosowania rośnie ze względu na właściwości poliwęglanu. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, ogień, gorąco i przebarwienia a także promieniowanie UV. Płyty są również używane jako osłona w maszynach przemysłowych, gdzie przetrwają długie lata, nawet mimo ciężkich warunków w zakładach, które pracują ze szkodliwymi substancjami.

Cechy determinujące częste użycie solidnych płyt poliwęglanowych litych, to głównie lekkość i niezwykła wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Wpływają one na to, że jest to tworzywo stosowane w wielu dziedzinach, zarówno w budownictwie, jak i marketingu czy ochronie. Poliwęglan pojawia się na każdym kroku, zarówno w budynkach, jak i na ulicach, jednak imituje szkło do tego stopnia, że często trudno jest go rozpoznać.