Co to jest laryngoskopia?

W momencie, kiedy odczuwamy duży dyskomfort w gardle, duszności, obecność ciała obcego, mamy chrypkę lub tracimy głos, konieczna jest konsultacja laryngologiczna. W wyżej opisanych przypadkach, lekarz przeprowadzi badanie laryngoskopię, w celu zbadania stanu naszego gardła oraz krtani. To badanie pozwoli na znalezienie przyczyny naszych dolegliwości.

Przyrządy do wykonania laryngoskopii

laryngoskopy jednorazoweW medycynie wyróżnia się kilka rodzajów laryngoskopii. Pierwsza z nich to laryngoskopia pośrednia. Jest to badanie przeprowadzane w gabinecie lekarskim. W czasie badania, do jamy ustnej pacjenta, lekarz wprowadza laryngoskop, który pozwala na obejrzenie języka, gardła oraz krtani. W czasie badania konieczne jest użycie światła czołowego, aby oświetlić wnętrze jamy ustnej pacjenta. Badanie wykonuje się na stojąco, lub na siedząco. W czasie badania sprawdza się wygląd struktur głosowych w czasie spoczynku oraz pracy, czyli wydawania dźwięku. Prawidłowe struktury głosowe będą symetryczne. Brak symetrii w ich działaniu wskazuje na zmiany chorobowe. W czasie laryngoskopii pośredniej możliwe jest także wykonanie zabiegu usunięcia polipów, lub pobrania wycinka zmienionej błony śluzowej. Jest to metoda nieinwazyjna, do wykonania której zazwyczaj używa się laryngoskopy jednorazowe, których największą zaletą jest to, że są bardzo bezpieczne dla pacjentów. W przypadku używania przyrządów wielorazowych, zawsze istnieje ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych między pacjentami, jeśli narzędzie nie zostanie w odpowiedni sposób zdezynfekowane. Używanie narzędzi jednorazowych minimalizuje to ryzyko i oszczędza czas i środki finansowe, które trzeba by przeznaczyć, na wyparzanie przyrządów. Kolejnym typem jest laryngoskopia bezpośrednia, w trakcie której do nosa pacjenta wprowadza się fibroendoskop. Jest to elastyczny przyrząd, który pozwala na ocenę stanu nosowej części gardła, a także sprawności fałdów głosowych oraz ruchów podniebienia.

Ostatnim typem jest mikrolaryngoskopia. Jest to metoda wykorzystywana w czasie zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu ogólnym. Mikrolaryngoskopia w połączeniu ze skalpelem laserowym pozwala na przeprowadzanie zabiegów wewnątrzkratniowych, czyli na strukturach trudno dostępnych. Najczęstszym przeciwwskazaniem laryngoskopii jest silny odruch wymiotny.