Czytaj z albikiem – książki edukacyjne

Amerykańscy naukowcy nie raz udowodnili swoje liczne, poparte odpowiednimi dowodami, niekiedy bardzo odważne tezy. Ostatnio wielki renesans odgrywał się w dziedzinie badań nad rozwojem mózgu dziecka w bardzo wczesnym stadium życiowym. Chodziło tutaj o okres od narodzin do około sześciu-siedmiu lat, przy czym kluczowe były pierwsze lata życia. Najodpowiedniejsze czas na „naukę” i stymulowanie mózgu dziecka to bagatela – pierwszy do trzeciego roku życia naszego dziecka. Wtedy mózg prawidłowo zacznie się przyzwyczajać do wiedzy.

Czytaj dziecku książki, zaprocentuje to w przyszłości

czytaj z albikiemChociaż na tym etapie rozwoju (pierwszy rok do trzech lat, jak wspomniano we wstępie) chodzi raczej o zasłyszane słowa, niż wiedzę samą w sobie. Dobrym rozwiązaniem będzie czytanie dla dzieci książek tematycznych, możemy również czytać literaturę przeznaczoną dla dorosłych. Jednakże dedykowane książki dla dzieci będę odpowiedniejsze. Istnieje seria nazwana przez producenta czytaj z albikiem, jest ona o tyle ciekawą propozycją, iż porusza bardzo dorosłe tematy w przełożeniu na język dziecięcy. Mama tutaj oferowane na przykład książki, które opisują nam specjalnie dla dzieci zawody, w których pracują ludzie dorośli. Tutaj do wyboru są książki opowiadające o pracy – weterynarzy, robotników, lekarz, pielęgniarek, policjantów, czy też strażaków. Seria zawiera najpopularniejsze rodzaje zawodów, jest ona napisana językiem łatwym i prostym, dedykowanym najmłodszym dzieciom. Po osiągnięciu pewnego wieku, dzieci mogą rozpocząć samodzielne czytanie tych książek. Kolejną serią książek tego samego producenta są bardzo przydatne i ciekawe wersje poważnych encyklopedii przełożonych na język dzieci. Są proste, zrozumiała i czytelne – każde dziecko powinno je z łatwością zrozumieć.  Mam tutaj do wyboru przykładowo – geograficzne atlasy świata oraz poszczególnych kontynentów, encyklopedię ciała człowieka – która jest bardzo łatwo i czytelnie napisana, pozwala dziecku na poznanie swoje własnego ciała na zewnątrz i od środka. Mamy tutaj również powszechną encyklopedię świata przełożona na język dziecka.

Generalnie nauka powinna być wprowadzana od początku i powinna zajmować około jednej do dwóch godzin, w przypadku małych dzieci. Najważniejsze jest tutaj aby przybierała ona głównie formy zabawy i gier, oraz czytania dziecku a nie nauki samej w sobie.