Do czego służą wycinarki wodne?

Obróbka niektórych surowców, a szczególnie tych tak specyficznych i wytrzymałych jak metal czy guma, może sprawić spore trudności. Z tego też względu poszukuje się ciągle nowych to sposobów na obróbkę tak wytrzymałych surowców. Wydaje się że jednym z lepszych sposobów ich obróbki jest wycinanie wodą.

Zalety wycinarki wodnej

wycinarka wodnaObróbka niektórych surowców, które cechują się znaczną wytrzymałością, takich jak metal czy guma, może przysporzyć sporo trudności. Trudno jest bowiem wybrać taki sposób obróbki, który z jednej strony będzie skuteczny, z drugiej nie uszkodzi trwale ciętego materiału. Wydaje się, że najlepsze rezultaty obróbki tego typu materiałów będziemy w stanie osiągnąć wykorzystując wycinarkę wodna. Wycinarka wodna to maszyna do obróbki, która wykorzystuje do cięcia czy frezowania wodę pod bardzo dużym ciśnieniem. Nie jest to jednak sama woda, gdyż dodawana jest do niej domieszka różnego rodzaju materiałów ściernych. Mimo tego, ze woda jest wyrzucana z bardzo dużą siłą, osiągane rezultaty obróbki wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużą precyzją jak i dokładnością.  Za pomocą wodnej wycinarki można precyzyjnie obrabiać nawet bardzo drobne elementy, wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, szkło, czy też tekstylia. Co więcej, wycinarka wodna wyróżnia się tym, że dzięki niej możliwa jest obróbka w bardzo szybkim tempie, co jest szczególnie ważne w przypadku zakładów produkcyjnych. Typowa wycinarka wodna składa się z kilku głównych elementów. Pierwszym jest pompa, która kieruje strumień wody pod ciśnieniem w wybrane miejsce. Drugim ważnym elementem jest stół roboczy, który w tym przypadku zazwyczaj przyjmuje kształt wanny. Dodatkowo, wycinarki wodne są wyposażone często w sterowanie komputerowe, dzięki czemu osiągane za ich pomocą rezultaty obróbki wyróżniają się jeszcze większą precyzją działania. Wystarczy w odpowiednim programie zaprojektować cięcie czy frezowanie danego materiału, aby wycinarka przystąpiła do jego dokładnej realizacji.

Obecnie poszukuje się nowych sposób na obróbkę różnego typu surowców. Szczególnie ważne jest to w przypadku obróbki tych materiałów, których obróbka mechaniczna jest mało efektywna. Coraz bardziej popularne staje się wycinanie za pomocą wody pod ciśnieniem z dodatkiem materiału ściernego.