Do czego służy transformator?

Energia elektryczna zrewolucjonizowała życie wielu osób. Większość ludzi korzysta z niej w trakcie codziennych czynności. Obecne w domach odbiorniki wykorzystują bowiem prąd do wytworzenia pracy, która jest zamieniana na określone czynności. Przykładem może być chociażby czajnik elektryczny do podgrzewania wody, grzejnik czy golarka elektryczna.

Zastosowanie transformatorów w energetyce

transformatory 230v/24vUrządzenia te wykorzystują do swojego działania dużą moc, a więc są zasilane napięciem przemiennym, które panuje w sieci. Niemniej jednak niektóre urządzenia wykorzystują napięcie o niższej amplitudzie lub charakterystyce. W domu znaleźć można urządzenia, które do swojego poprawnego działania wymagają napięcia 5, 12 lub 24V. Żeby uzyskać stabilne zasilanie o tych parametrach wykorzystywane są transformatory 230v/24v wraz z elementami, które zapewniają stabilizację i prostowanie przebiegu napięcia. Energia jest przesyłana na duże odległości przy pomocy napięcia przemiennego o dużej amplitudzie. Umożliwia to ograniczenie strat mocy związanych z natężeniem prądu płynącego w przewodzie. Im większy prąd płynący w kablu oraz większa rezystancja samej żyły zwiększa się spadek napięcia, który byłby bardzo duży w przypadku przesyłu dużego natężenia prądu o niskim napięciu. Właśnie dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie urządzeń umożliwiających zamianę napięcia w miejscu zużycia energii.

W tym celu stosowane są transformatory, które mogą mieć różną budowę oraz wielkość. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od mocy takiego elementu. W przypadku obwodów o niskiej mocy elementy te przeważnie znajdują się w obudowach o niewielkich wymiarach, które są wykonane z izolatora. Urządzenia zbudowane w oparciu o wcześniej wspomniane elementy służące do zasilania innych urządzeń napięcia stałego nazywane są zasilaczami.