Jak działa prostownik?

 

Spadające zimą temperatury oznaczają szereg różnych problemów dla kierowców. Oprócz padającego śniegu, mogą wystąpić także problemy z odpaleniem samochodu po dłuższym okresie postoju. W takim wypadku należy go szybko ponownie podładować.

Jaki prostownik do akumulatorów kupić?

polecany prostownik do akumulatorów żelowychZima nie należy do najbardziej lubianych przez kierowców pór roku. Wszytko dlatego, że jest ona związana z szeregiem utrudnień w swobodnym przemieszczaniu się samochodem. Oprócz śniegu bowiem zimą mamy do czynienia z mrozami, które skutkują poważnymi trudnościami w uruchomianiu samochodu po dłuższym postoju. Przyczyną tych problemów zaś jest najczęściej rozładowany akumulator. W takim przypadku należy jak najszybciej ponownie go naładować, do czego służy polecany prostownik do akumulatorów żelowych. Prostownik jest to urządzenie, które umożliwia szybkie podładowanie akumulatora, w przypadku gdy ulegnie on natychmiastowemu rozładowaniu. Nie należy go jednak stosować w przypadku, gdy rozładowanie akumulatora jest skutkiem jego uszkodzenia. Prostowniki są dostępne w wielu różnych wersjach, ale szczególnie warte wymieniania są dwie. Pierwsza to po prostu prostowniki standardowe, są to proste urządzenia, niemniej umożlwiające szybkie podładowanie akumulatorów o mniejszej i średniej pojemności. Należy jednak pamiętać, że w ich przypadku będziemy zmuszeni do samodzielnego kontrolowania stanu napełnienia akumulatora – w innym przypadku ulenie on przeładowaniu. Drugim popularnym rodzajem prostowników są te wyposażone w dodatkowy mikroprocesor. Dzięki niemu takie urządzenia można już wykorzystywać do ładowania akumulatorów o bardzo dużej pojemności, na przykład tych od maszyn rolniczych czy budowlanych. Wbudowany procesor sprawia, ze ten prostownik jest w stanie samodzielnie dopasować najbardziej optymalne natężenie prądu podczas ładowania, a także odciąć napięcie, gdy wykryje, że akumulator jest już w pełni naładowany. Ten rodzaju prostownika jest więc szczególnie zalecany profesjonalnym kierowcom, którzy wyruszają w dłuższe trasy i nie mogą pozwolić sobie na opóźnienia.

Akumulatory są bardzo podatne na rozładowanie na przykład w wyniku niskich temperatur. Oczywiście jest to związane z problemami z odpaleniem auta. W takim wypadku konieczne jest szybkie ich podładowanie z pomocą specjalnego urządzenia.