Jaka jest skuteczność wariografu?

Wielu ludzi zapiera się twierdząc, że są prawdomówni i niesłusznie jest ich posądzać o mówienie nieprawdy. Przeważnie w życiu bywa, że osoby, które dużo i głośno mówią o swojej uczciwości, w rzeczywistości są zupełnie innymi osobami, dlatego zawsze trzeba być uważnym obserwatorem i słuchaczem. Zdemaskowanie kłamstwa u osób świadomych i znających się na psychologi, może być trudne.

Jak przebiega badanie poligraficzne?

czy wariograf jest wiarygodny i skutecznyNajłatwiej poznać, kiedy kłamią dzieci, gdyż one nie mają jeszcze świadomości tego co robią. Kiedy mówią nieprawdę, to bardzo często zaraz zasłaniają usta, co jasno sugeruje, czym jest przekazywana treść. Im jesteśmy starsi, tym lepiej opanowujemy technikę kłamania, ale niewielu z nas jest świadomych mowy werbalnej i niewerbalnej swojego ciała. Dorośli nie zasłaniają ust, kiedy kłamią, ale pocierają twarz, odwracają wzrok czy nerwowo poruszają rękoma. Jednak są jeszcze niewerbalne sygnały, które podświadomie wysyła nasze ciało i nad nimi bardzo ciężko zapanować. Mowa tu jest na przykład o potliwości skóry czy przyśpieszonym pulsie. Takie reakcje może zarejestrować jedynie wariograf, który został wynaleziony w celu sprawdzania prawdomówności  badanych osób. Jeżeli się zastanawiamy czy wariograf jest wiarygodny i skuteczny, to powinniśmy sprawdzić wyniki badań wielu specjalistów. Większość z nich jednoznacznie potwierdza, że skuteczność badania wariograficznego kształtuje się na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent, co stanowi jeden z najlepszych wyników wszystkich dostępnych metod. Badanie jest bardzo proste i każdy z nas może się jemy poddać, ponieważ od kilku lat, poza instytucjami rządowymi, Policją, sądami i korporacjami, mogą z nich korzystać osoby indywidualne. Wystarczy zapłacić za badanie tysiąc lub tysiąc dwieście złotych i umówić się na termin.

Co najważniejsze, nie można nikogo zmusić do wykonania badania wariograficznego, gdyż konieczne jest wyrażenie zgody. Duża skuteczność badania wynika w dużej mierze od właściwego sposobu jego wykonania. Dlatego też w celu jego przeprowadzenia, należy się udać do Instytutu Badań Wariograficznych w Warszawie lub jednego z dwudziestu siedmiu oddziałów zlokalizowanych w różnych miastach Polski. Jest to ogólnopolska instytucja zajmująca się tego typu badaniami.