Jaki materac jest najlepszy

 

Dyskusja na temat zdrowego snu jest prowadzona przez ekspertów i specjalistów już od wielu lat. Na jakim materacu powinno spędzać się nocny odpoczynek, aby ciało nie doznało przykrych konsekwencji zdrowotnych na przyszłość? Który spośród dostępnych na rynku wybrać, skoro każdy z nich reklamuje się jako „ten najlepszy”? Znawcy doszli do pewnych wniosków, które powinny choć trochę rozwiać wątpliwości na temat bezpiecznego snu.

Twarde podłoże – zdrowszy kręgosłup?

twarde materace do spaniaJapońskim sekretem zdrowych pleców jest spanie na twardym podłożu – specjalnym posłaniu, zwanym „futonem”. Jest to zestaw materaca i grubej narzuty. Obie części zrobione są z ekologicznych materiałów, co zapobiega zatrzymywaniu bakterii i  drobnoustrojów wewnątrz. W Europie takie rozwiązanie spania nadal jest postrzegane jako coś odstającego od normy i przeznaczone tylko dla ekstremalnie odważnych jednostek, a nie zwykłego zjadacza chleba. Statystyki jednak mówią same za siebie – odsetek osób z chorobami kręgosłupa jest znacznie mniejszy, niż w krajach, które stosują miękkie i niestabilne materace. Twarde materace do spania są najkorzystniejszą opcją z dostępnych, ponieważ pozwalają ustabilizować kręgosłup, wydłużyć go i rozciągnąć kręgi. Jest to bardzo ważne; w ciągu dnia chodzimy przygarbieni i nasza postawa jest naganna, a nocny odpoczynek powinien naprawiać wszystkie błędy i niedoskonałości, powstałe w stawach i kręgach. Najlepszą pozycją, jaką można przyjąć podczas snu na twardym materacu, jest leżenie na wznak; wtedy odpoczynek kręgosłupa rozwija cały swój potencjał. Z jakiego materiału powinien być zrobiony idealny, twardy materac? Prym wiodą kieszeniowe wersje. Jest to ulepszona wersja starych i niepraktycznych materacy sprężynowych – w tym modelu każda ze sprężyn jest schowana w osobnej kieszeni. To zapobiega odkształcaniu się po długim czasie użytkowania.

Wypełnienie materaca może być wykonane z różnych materiałów – poprzez roślinne wersje, typu bambus czy włókna ekologicznych, po mieszanki owczej wełny z syntetycznymi dodatkami. Twarde podłoża są polecane dla każdego użytkownika, który ceni sobie zdrowie. Trzeba jednak poświęcić czas na przyzwyczajenie się, gdy wcześniej korzystało się z miękkiej powierzchni i braku oporu. Mimo wszystko, warto pomęczyć się przez parę pierwszych dni, by zachować zdrowie na lata.