Kabura dla osób leworęcznych

Wygodna kabura była niezbędna dla każdego funkcjonariusza lub uzbrojonego pracownika ochrony tak samo jak komfortowe umundurowanie. Wybór odpowiedniej kabury wpływał bowiem na możliwości reakcji, oraz w dużym stopniu odpowiadał na szybkość dobywania broni w każdej sytuacji, w której wymagane było jej użycie. Nawet cywilni użytkownicy broni sportowej doceniali dobrze dopasowane kabury, często wybierając modele odpowiadające ich umiejętnościom.

Profesjonalne kabury dla leworęcznych strzelców

kabura prawaCzęstym problemem podczas wybierania kabur była ich konstrukcja. Większość była bowiem przeznaczona dla strzelców praworęcznych, podobnie jak znaczna część samej broni palnej, i projektowana właśnie do użytku z takowymi. W profesjonalnych sklepach ze sprzętem bezpieczeństwa i akcesoriami strzeleckimi można było jednak często spotkać zaawansowane kabury, przeznaczone dla strzelców leworęcznych. Pod względem konstrukcji, kabura prawa była lustrzanym odbiciem standardowej kabury dla osób praworęcznych, choć przeznaczona była właśnie do noszenia z prawej strony ciała, czy to na szelkach oporządzenia czy też przy pasie. Kabury te były głównie modelami uniwersalnymi, pasującymi do każdego modelu broni palnej, aczkolwiek tak jak w przypadku standardowych odmian, także i te były niekiedy projektowane specjalnie do użytku z konkretnymi rodzajami pistoletów. Kabury wykonane z syntetycznych materiałów, głównie sztucznego lnu czy cordury, były używane najczęściej, podobnie jak skórzane odmiany, gdyż należały one do najprostszych w użyciu, a tym samym najtańszych. Były więc faworyzowane przez strzelców cywilnych oraz posiadaczy broni sportowej.

Zaawansowane modele kabur z tworzyw sztucznych były natomiast szeroko używane przez służby mundurowe, i bez wyjątku przeznaczone były do użytku z jednym modelem broni palnej, z racji dopasowanego kształtu. Były to bardzo nowoczesne akcesoria, wyposażone w wiele udogodnień, ułatwiających dobywanie broni w sytuacji zagrożenia, spośród których najwygodniejszymi pozostawały paski i blokady, zabezpieczające broń przed wypadnięciem z kabury. Z racji odpornego materiału, zapewniały one również dobrą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi samej broni, i świetnie spisywały się podczas działań w trudnym terenie.