Kiedy konieczna jest diagnoza psychologa?

Małe dzieci wbrew pozorom zmagają się codziennie z wieloma stresującymi sytuacjami – w przedszkolu, w szkole, a nawet w domu. O wielu sytuacjach my jako rodzice nie wiemy, ponieważ dziecko jest zbyt małe, by nam o tym opowiedzieć. W innych sytuacjach dziecko się po prostu wstydzi lub obawia naszej oceny. Im więcej problemów i stresu w życiu malucha, tym trudniej jest mu funkcjonować w jego dziecięcym świecie. Ważne, aby dziecko już od najmłodszych lat miało w nas ogromne wsparcie i darzyło nas pełnym zaufaniem.

Czy psycholog jest potrzebny małemu dziecku?

diagnoza psychologiczna dla dzieckaGdy zauważymy jakiekolwiek odstępstwa od normy w zachowaniu dziecka lub po prostu widzimy, że jest bardziej zgaszone, smutne lub odwrotnie – często się denerwuje i wpada w złość, warto umówić się na wizytę u psychologa, który oceni skalę problemu. Diagnoza psychologiczna dla dziecka to pierwszy i najważniejszy krok w jego terapii, dlatego nie należy z nią zwlekać. Pamiętajmy, że pierwsza wizyta zawsze odbywa się wyłącznie między psychologiem a rodzicem, dlatego – nawet jeśli obawiamy się, że nasze wątpliwości są przesadzone, to mamy pewność, że dziecko nie będzie musiało się stresować podczas tego spotkania. Najpierw psycholog zawsze musi przeprowadzić dokładny wywiad z zatroskanym rodzicem, często już na tym etapie można stwierdzić, czy terapia jest konieczna, czy jednak wystarczy sama obserwacja i określone zachowanie ze strony rodzica. Często to rodzic będzie musiał regularnie uczestniczyć w terapii, aby wiedzieć jak pomóc dziecku i jak go wspierać, aby problem się nie pogłębiał. Często psycholog pokaże rodzicom odpowiednie zabawy i gry, które pomogą najmłodszym dzieciom uporać się z codziennymi problemami i, które będzie można stosować w domu spędzając wspólnie czas i równocześnie pomagać dziecku. To bardzo dobre rozwiązanie, aby ograniczyć dodatkowy stres malucha i nie musieć angażować go w spotkania z psychologiem. Przynajmniej warto zacząć właśnie od takich domowych sesji.

Bez względu na to, ile nasze dziecko ma lat, zawsze warto dbać o jego zdrowie psychiczne oraz samoocenę – to jest bardzo ważne, by pozbyć się wszelkich problemów i kompleksów już na etapie dziecięcym, dzięki czemu naszemu dziecku w przyszłości w dorosłym życiu będzie znacznie łatwiej poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami.