Kliny dachowe rodzaje

Kliny są niezwykle istotnymi elementami przy tworzeniu konstrukcji dachów. Do ich produkcji mogą zostać wykorzystane różnego rodzaju materiały, jednak do najczęściej spotykanych należą kliny styropianowe. Dziś nieco bliżej przyjrzymy się tym elementom oraz zastanowimy jaką właściwie spełniają one funkcje. Czy są potrzebne oraz czy można je zastąpić czymś innym?

Zastosowanie klinów dachowych

kliny dachoweBudowa dachów od zarania dziejów skupiona była na wznoszeniu powierzchni spadzistych. Jak łatwo się domyślić miało to na celu stworzenie systemu służącego odprowadzaniu wody. Ponadto śnieg, którego ilość w poprzednich dekadach była nieporównywalna do tej, z którą mamy do czynienia w przypadku teraźniejszych zim, także musiał zostać w prosty sposób usuwany. Jego zaleganie może bowiem przyczynić się nawet do zawalenia budynku. Jednak w obecnej architekturze coraz częściej możemy obserwować dachy płaskie. Z czego wynika fakt, że w przypadku tego rodzaju konstrukcji nie musimy borykać się z zalegającym śniegiem bądź podmakaniem po silnych opadach deszczu? Wszystko za sprawą nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które dają projektantom pełną swobodę, jeżeli chodzi o tworzenie pokryć dachowych. Są to między innymi materiały hydroizolacyjne, kliny dachowe czy pokrycia bitumiczne. Jednym ze sposobów odprowadzania wody w przypadku dachów płaskich jest zastosowanie klinów dachowych. Do ich głównego zadania należy odpowiednie rozprowadzanie wody opadowej na połaci dachowej. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań spotkać możemy chociażby kliny odbojowe, które odprowadzają wodę do wpustów. Są one kładzione bezpośrednio na podłożu bądź na izolacji termicznej. Ich montaż jest konieczny w przypadku dachów płaskich przy elementach takich jak kominy, świetliki czy nadbudówki w wyższych budynkach. Jak zostało wspomniane we wstępie, najczęstszym materiałem wykorzystywany do produkcji tych elementów jest styropian.

Kliny dachowe służą jednak nie tylko do prawidłowego rozprowadzania wody. Dzięki nim możliwe jest również profilowanie połaci dachowych. Kliny występują również w wielu rodzajach, a do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy kliny kierunkowe, kominowe i podogniomurowe, okapowe, w wersji A, a także kliny spadkowe, wykorzystywane w przypadku błędnego wyprofilowania spadku na dachu.