Korzyści płynące z uzyskania ekologicznych certyfikatów

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorstw posiadania równego typu certyfikatów branżowych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się certyfikaty związane z ekologią. Jest to bowiem trend rynkowy, który szczególnie nasilił się w ostatnim czasie. Certyfikaty przyznawane są danemu asortymentowi lub produktowi. Im więcej takich posiada firma, tym większe prawdopodobieństwo, iż rozsławi się ona w coraz popularniejszej branży produktów ekologicznych.

Rodzaje certyfikatów FSC i PEFC

certyfikat pefc i fscSzczególną popularnością cieszy się certyfikat PEFC i FSC. Istnieją 3 rodzaje przyznawanych certyfikatów FSC. Pierwszy z nich, „FSC 100%”, dowodzi, iż produkt, który posiada takie oznakowanie, jest w 100 procentach wykonany z drewna, które pochodzi z kontrolowanych upraw. tym samym, istnieje pewność, iż na miejsce wyciętego drzewa, zostało posadzone nowe. Jest to najwyższy poziom jaki można uzyskać. Kolejnym jest oznakowanie „FSC Mix”. Dowodzi on, iż co najmniej 70 procent surowców użytych do produkcji wyrobu, pochodzi z kontrolowanych źródeł leśnych. Ostatnim rodzajem oznakowania jest „FSC Recycled”, który oznacza, iż papier lub drewno, które służyło do produkcji wyrobu, pochodzi w całości z recyklingu. Certyfikat PEFC z kolei jest przeznaczony nie tylko dla przedsiębiorstw, które produkują, dystrybuują lub sprzedają produkty pochodzenia leśnego, ale i również dla samych lasów. Jest to prężnie działająca organizacja, która zrzesza i kieruje odpowiedzialną gospodarką większości leśnictw. Certyfikacja lasów dowodzi, iż są one wykorzystywane w sposób zrównoważony, że istnieje balans pomiędzy ich wykorzystywaniem, a potrzebami ludzi, kształtuje świadomość społeczeństwa związaną z ekologią oraz promuje zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych. Z kolei certyfikacja łańcucha dostaw obejmuje każdy etap pozyskiwania i przetwarzania produktów leśnych, począwszy od wyboru odpowiedniego surowca, poprzez jego transport, przetworzenie, produkcję wyrobów, dystrybucję oraz sprzedaż.

Uzyskanie zgodności z wymaganiami certyfikatów ekologicznych, takich jak FSC oraz PEFC, rozsławia las lub przedsiębiorstwo. Kształtuje świadomość klientów oraz pozwala na skuteczną reklamę produktów. Wiele rodzajów certyfikatów pozwalają dobrać odpowiedni standard i oznakowanie do przedsiębiorstwa.