Koszty kremacji zwłok

Jeszcze do niedawana zdecydowana większość osób uważała, że usługa kremacji jest zbyt kosztowna i znacznie tańszą i bardziej opłacalną opcją jest tradycyjny pochówek. Jak się okazuje jest to błędne myślenie i w wielu przypadkach to właśnie kremacja stanowi alternatywną i tańszą opcję dla tradycyjnego pogrzebu. Najważniejsze jednak, aby wybrać taką opcję, która będzie zgodna z naszym sumieniem oraz ostatnim życzeniem zmarłego. 

Czy usługa kremacji zwłok jest droga?

niedroga kremacja zwłok w warszawieWszystko oczywiście zależy od konkretnej sytuacji i koszt kremacji może być różny, jednak ostateczna cena nie powinna przekroczyć tysiąca złotych. To naprawdę niewiele patrząc na ceny zakupu samej trumny, które wahają się w granicach od 2 do 4 tysięcy złotych. Oczywiście odpada nam wtedy koszt samej trumny, jak również obuwia i ubioru zmarłego. Niedroga kremacja zwłok w Warszawie jest dostępna w wielu lokalnych zakładach. Wynika to przede wszystkim z posiadania własnego krematorium, jak i sporej konkurencji panującej na rynku. Przedsiębiorcy muszą niejednokrotnie zaniżać proponowane ceny, aby zdobyć nowych klientów. Jedynym kosztem, prócz kremacji, jest oczywiście zakup odpowiedniej urny pogrzebowej. W tym przypadku również ceny są bardzo różne i zależą głównie od materiału oraz jakości wykonania. Klienci mogą wybrać modele drewniane, metalowe i ceramiczne (to przynajmniej podstawowe i najczęściej wybierane urny). Pamiętajmy, że w przypadku kremacji nie jest wymagane wnoszenie trumny do kaplicy czy kościoła przez kilku pracowników zakładu pogrzebowego – najczęściej wystarczy jedna osoba lub nikt – często członkowie rodziny chcą trzymać urnę z prochami.

Jeśli uważamy, że kremacja jest zbyt kosztowna i z tego powodu rezygnujemy z tego rodzaju usługi, to najlepiej wcześniej sprawdzić oferty warszawskich zakładów pogrzebowych i poznać realne ceny. Mowa tutaj w szczególności o przypadkach, gdy zależy nam lub zależało osobie już zmarłej na skremowaniu zwłok. Jak najbardziej członkowie rodziny powinny spełnić ostatnią wolę zmarłego, aby mógł spocząć w spokoju i zostać godnie pochowany według własnych zasad. Trzeba jednak pamiętać, że pogrzeb w przypadku kremacji zwłok odbywa się z kilkudniowym opóźnieniem ze względu na dosyć długi czas trwania palenia zwłok.