Koszty wykonania i montażu szamba

Wielu właścicieli działek, które nie posiadają przyłączenia do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej, decyduje się na zakup szamba. Mogą się oni przy tym zastanawiać, czy jego kosztów nie da się obniżyć. Odpowiedź jest prosta- da się, ale tylko jeżeli poświeci się jakość i poprawność wykonania. To natomiast może skutkować szybkim zniszczeniem zbiornika, który będzie trzeba wymienić w całości, co oznacza podwójne koszta. Warto więc nie narażać się na nie i jednorazowo zainwestować w produkt, którego wykonanie pozwoli na użytkowanie przez wiele lat.

Materiały mają duży wpływ na koszt szamba

szamba betonowe - jakie cenyZnaczącą część ceny zbiornika, stanowią koszty materiałów, z których został on wykonany. Decydując się więc na szamba betonowe – jakie ceny zostaną przedstawione w konkretnym przypadku, zależy od kilku czynników. Zbiornik szamba to konstrukcja z prętów zbrojeniowych, zalana betonem. W tym celu zwykle używany jest rodzaj B30. Charakteryzuje się on wysoką odpornością na uszkodzenia i użytkowanie w niesprzyjających warunkach. Pamiętać jednak należy, że beton ten przed zalaniem zbrojenia, mieszany jest ze specjalistycznymi substancjami. Są to tak zwane wodouszczelniacze, które pozwalają zapobiec wydostawaniu się ścieków do gleby, a także wybiciu przez gromadzenie się w szambie wody gruntowej. Substancje uszczelniające stanowią dla producenta koszta. Nie dziwi więc, że część z nich próbuje je zredukować, stosując ich mniejsze ilości. Jednak jest to nieuczciwa praktyka, która naraża klienta na dodatkowe koszta lub utratę zdrowia. Zwrócić też należy uwagę na deklarowaną przez producenta grubość ścianek. Nie powinna ona być bowiem mniejsza niż 10 cm. Ponadto powinien on zaoferować specjalistyczne doradztwo dla indywidualnego klienta. Pozwoli ono dobrać kształt i wielkość zbiornika do jego potrzeb. Będą one również miały wpływ na jego cenę.

Cena szamba zależna jest między innymi od jego wielkości i jakości materiałów, których do produkcji używa producent. Dokonując wyboru, należy zapoznać się z rynkiem i uważać na nieuczciwe praktyki, które prowadzą do późniejszych problemów w razie uszkodzenia zbiornika. Skutkować może ono bowiem karami finansowymi, kosztami wymiany na nowy, a w najgorszym przypadku chorobami wywołanymi przez ścieki.