Leczenie zaburzeń osobowości

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z problemami natury psychicznej. Gabinety psychologów przeżywają oblężenie. Powszechnie występujące zaburzenia, takie jak depresja, czy nerwica, nie są jednak jedynymi powodami, dla których osoby cierpiące zgłaszają się na leczenie. Coraz częściej diagnozuje się bowiem, zwłaszcza u osób młodych, zaburzenia osobowości.

Psychoterapia w walce o zdrowie psychiczne

psychoterapia zaburzenia osobowości poznańZaburzenia osobowości nie są chorobą psychiczną. Polegają na nasileniu pewnych cech i sposobów funkcjonowania. Znacznie utrudniają funkcjonowanie społeczne. Powodują, że osoba nimi dotknięta czuje się nieszczęśliwa, nie radzi sobie z emocjami, nie potrafi zrozumieć siebie i otaczającego świata. Często wszystko wydaje jej się pozbawione sensu i skupia się jedynie na własnym cierpieniu. W przeciwieństwie do innych problemów psychicznych i emocjonalnych, zaburzenia osobowości leczy się głównie za pomocą psychoterapii. Leczenie farmakologiczne jest tu jedynie wsparciem i pomaga jednostce wyciszyć się i złagodzić objawy. Jednak to właśnie terapia pozwala na powrót do zdrowego funkcjonowania. Często jest naprawdę długotrwała i wymagająca. Jest to jednak droga, która umożliwia powrót do zdrowia i panowanie nad zaburzeniem. W każdym dużym mieście znajdują się ośrodki, prowadzące terapię dla osób zaburzonych. W dużych miejscowościach panuje powszechna świadomość, jak ważna jest psychoterapia zaburzenia osobowości poznań jest jednym z takich miejsc.

Chociaż zaburzenia osobowości powodują znaczną dysfunkcję w funkcjonowaniu jednostki, nie są niemożliwe do leczenia. Psychoterapia pozwala na dotarcie do korzeni i przyczyn zaburzenia, umożliwia przepracowanie emocji i znalezienie przyczyn cierpienia. Utrwala zdrowe wzorce zachowań i przynosi ulgę. To nieoceniona pomoc w walce o zdrowie i dobre samopoczucie.