Miernik rezystancji elektrycznej

Typowy miernik rezystancji elektrycznej to przyrząd umieszczony w pobliżu źródła prądu elektrycznego i używany do pomiaru mocy przepływającej przez ten obwód. Ten rodzaj miernika służy również do pomiaru rezystancji elektrycznej w przewodach obwodu. Opór w tym sensie jest całkowitą ilością mocy potrzebnej do przepuszczenia prądu przez element i może być bardzo wysoki, jeśli element jest szczególnie przewodzący.

Co mierzymy  miernikiem rezystancji?

mierniki rezystancji izolacjiOpór elektryczny to sposób pomiaru mocy wymaganej do przemieszczenia elementu przez obwód. Kiedy element jest podłączony do obwodu, wymagana moc jest zwykle mierzona w watach. Aby wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do uruchomienia elementu, ilość energii wymaganej przez element musi zostać zmniejszona przez opór elektryczny elementu. Jeśli jednak ten opór jest znacznie większy niż energia, którą można przenieść przez element, wówczas prąd elektryczny po prostu przez niego nie przepłynie. Rezystancja elektryczna jest również sposobem ustalenia, czy dane połączenie lub kondensator działa prawidłowo. Jeśli występuje zbyt duży opór elektryczny, obwód jest uszkodzony i może wymagać wymiany. Jeśli jednak opór elektryczny jest tylko nieznacznie niski, element jest po prostu mało wydajny i można go naprawić lub ponownie pokryć. Ponieważ tak wiele rzeczy ma oporność elektryczną, mierniki rezystancji izolacji są przydatne do kontroli wszelkiego rodzaju elektroniki i innych elementów elektrycznych. Na przykład są często używane do sprawdzania zużycia energii przez urządzenia przenośne, takie jak laptopy.

Napięcie to jest następnie mnożone przez ilość prądu przepływającego przez element, a wynikiem jest moc. Jednym ze sposobów, w jaki miernik jest przydatny, jest użycie go do sprawdzenia mocy urządzenia mobilnego. Ładowarka do telefonu lub laptop nie zawsze zapewniają wiarygodny odczyt, ale użycie miernika rezystancji elektrycznej może pomóc rozwiązać problem.