Modna sztukateria zewnętrzna do nowych budynków deweloperskich

Moda na sztukaterię elewacyjną powraca. Zabudowa nowych kamienic i plomb w miastach, coraz częściej nawiązuje do historycznej architektury. Stworzenie klimatu vintage, charakterystycznego dla dawnych epok, jest możliwe dzięki ozdobnym dekoracjom umieszczanym na fasadach. Dawniej rzemieślnicy i dekoratorzy ręcznie formowali sztukaterie. Dziś znacznie szybciej można zamówić gotowe dekoracje na ściany i elewacje kamienic i budynków deweloperskich. 

Dekoracje elewacyjne w formie sztukaterii

sztukateria zewnętrznaPiękne i stylowe elewacje można kształtować dzięki oryginalnym sztukateriom. To ozdobne elementy, które w łatwy sposób umieszcza się w dowolnej przestrzeni zewnętrznej. Można stosować proste pilastry, opaski okienne i drzwiowe, listwy i inne podziały elewacji. W ten sposób ściana staje się ciekawsza i bardziej urozmaicona. Nowoczesna sztukateria zewnętrzna stosowana jest w zabudowie deweloperskiej. Na eleganckich osiedlach umieszczane są formy geometryczne, np. gzymsy ciągłe lub odcinkowe, znaczni krótsze. U producentów sztukaterii elewacyjnej znaleźć można wiele modeli dekoracji fasadowych. Są to zarówno proste, klasyczne formy, jak i repliki ozdób naśladujących formy z dawnych epok. Najpopularniejsze sztukaterie stosowane były w czasach baroku, na fasadach pałacowych i w miejskich kamienicach. Także w okresie secesji, na przełomie wieków, ponad sto lat temu, stosowano powszechnie sztukaterie. Na elewacjach umieszczano podobizny zwierząt, płaskorzeźby w kształcie kwiatów i innych roślin. Zdarzały się też postaci ludzkie i sceny krajobrazowe, np. fragmenty lasu lub ogrodu. Wyobraźnia twórców secesji była na  tyle bogata, że do dziś można sięgać bez obaw po dawne wzory. Jeśli chodzi o zamówienie sztukaterii na elewacje zewnętrzne, to panuje pełna dowolność kształtów. Dekoracji nie trzeba ponownie malować.

Sztukaterie na nowoczesne, deweloperskie elewacje pomagają wyróżnić budynek spośród wielu podobnych realizacji. Te stylowe ozdoby podkreślają wyjątkowy wygląd ścian. Na fasadzie można umieścić dowolny rodzaj sztukaterii, zarówno proste listwy elewacyjne, bonie, jak i elementy roślinne. Popularne barokowe oraz secesyjne dekoracje sztukatorskie wykonywane były ręcznie lub w manufakturach. Obecnie tego typu ozdoby produkowane są fabrycznie lub na indywidualne zamówienie.