Po co stosuje się silnik elektryczny?

Po co stosuje się silnik elektryczny?

Na terenie zakładów przemysłowych wykorzystywanych jest wiele maszyn, które umożliwiają realizację założonych procesów. Wymagają one odpowiedniego zasilania co pozwala napędzać elementy robocze. W tym celu do maszyn dostarczane są różne media, które wprawiają w ruch elementy wykonawcze. Przykładem może być chociażby powietrze czy woda pod ciśnieniem.

Rodzaje silników elektrycznych

silniki elektryczneNiemniej zdecydowana większość urządzeń i maszyn spotykanych w halach przemysłowych zasilana jest prądem. Często dostarczana energia elektryczna jest zamieniana w nich na inne postacie, które pozwalają wprawić w ruch określone części. Służą do tego silniki elektryczne, które zamieniają energię elektryczną na mechaniczną. Są to najczęściej stosowane urządzenia, które można spotkać praktycznie wszędzie. Żeby silnik mógł działać z maksymalną możliwą sprawnością oraz wydajnością jego parametry muszą być dostosowane do konkretnej maszyny, którą ma zasilać. Warto tutaj wspomnieć chociażby o napięciu zasilania, mocy czy prędkości obrotowej wału. Obecnie w przemyśle w większości przypadków stosuje się silniki prądu przemiennego dużej mocy, która z reguły wynosi od kilkunastu do klilkudziesięciu kilowatów. Jednostki napędowe zasilane prądem spotkać można również w codziennym życiu. Dobrym przykładem jest chociażby szczoteczka elektryczna, gdzie silnik wprowadza w ruch głowicę. Stanowi ona najprostszy układ.

W takim urządzeniu znajduje się miniaturowa jednostka prądu stałego, która zamienia energię pochodzącą z wbudowanego akumulatora na ruch obrotowy głowicy. Jak widać w zależności od docelowego zastosowania należy odpowiednio dobrać jednostkę. Na rynku dostępna jest cała masa rozwiązań, które mogą być zasilane napięciem stałym lub przemiennym, jedno lub trójfazowym. W zależności od potrzeb klient może dobrać odpowiedni model.