Po co stosuje się silnik elektryczny?

Na terenie zakładów przemysłowych wykorzystywanych jest wiele maszyn, które umożliwiają realizację założonych procesów. Wymagają one odpowiedniego zasilania co pozwala napędzać elementy robocze. W tym celu do maszyn dostarczane są różne media, które wprawiają w ruch elementy wykonawcze. Przykładem może być chociażby powietrze czy woda pod ciśnieniem.

Rodzaje silników elektrycznych

silniki elektryczneNiemniej zdecydowana większość urządzeń i maszyn spotykanych w halach przemysłowych zasilana jest prądem. Często dostarczana energia elektryczna jest zamieniana w nich na inne postacie, które pozwalają wprawić w ruch określone części. Służą do tego silniki elektryczne, które zamieniają energię elektryczną na mechaniczną. Są to najczęściej stosowane urządzenia, które można spotkać praktycznie wszędzie. Żeby silnik mógł działać z maksymalną możliwą sprawnością oraz wydajnością jego parametry muszą być dostosowane do konkretnej maszyny, którą ma zasilać. Warto tutaj wspomnieć chociażby o napięciu zasilania, mocy czy prędkości obrotowej wału. Obecnie w przemyśle w większości przypadków stosuje się silniki prądu przemiennego dużej mocy, która z reguły wynosi od kilkunastu do klilkudziesięciu kilowatów. Jednostki napędowe zasilane prądem spotkać można również w codziennym życiu. Dobrym przykładem jest chociażby szczoteczka elektryczna, gdzie silnik wprowadza w ruch głowicę. Stanowi ona najprostszy układ.

W takim urządzeniu znajduje się miniaturowa jednostka prądu stałego, która zamienia energię pochodzącą z wbudowanego akumulatora na ruch obrotowy głowicy. Jak widać w zależności od docelowego zastosowania należy odpowiednio dobrać jednostkę. Na rynku dostępna jest cała masa rozwiązań, które mogą być zasilane napięciem stałym lub przemiennym, jedno lub trójfazowym. W zależności od potrzeb klient może dobrać odpowiedni model.