Podstępny alkoholizm i jego pierwsze oznaki

Choroba alkoholowa to niestety wciąż duży problem naszego społeczeństwa. Alkohol towarzyszy nam na wszystkich imprezach rodzinnych, spotkaniach w gronie znajomych, eventach, przyjęciach firmowych. Pojawia się niemal wszędzie i nie sposób sobie odmówić drinka, czy dwóch przy dobrej zabawie. Czasem wręcz nie wypada odmawiać, bo jak tu nie uczcić podpisania pomyślnego kontraktu z nowym inwestorem. Ale przecież nie chodzi o to, żeby unikać alkoholu za wszelką cenę.

Kiedy potrzebne jest leczenie?

prywatne ośrodki leczenia alkoholizmuJeden drink nie czyni nas alkoholikiem. Nawet o jeden drink za dużo nie sprawia, iż możemy uważać się za osobę z problemem alkoholowym. Gdzie zatem jest granica, która jasno oddzieli osobę chorą, od tej lubiącej się po prostu trochę zbyt często zabawić? Wystarczy postawić sobie pytanie: jak często myślę o tym, żeby się napić? Nie trzeba pić codziennie, wystarczy, że Twoje myśli na co dzień krążą wokół alkoholu i nawet jeśli nie oddajesz się pokusie, to wciąż ją odczuwasz. Powinien to być pierwszy dzwonek, alarmujący o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Jeśli chęć napicia się czegoś alkoholowego zawładnęła Twoje codzienne myśli, powinieneś podejść poważnie do tematu, ponieważ jest to jeszcze ten czas, gdzie jesteś jeszcze w stanie samodzielnie opanować sytuację. Niestety jeśli w porę nie zaczniesz działać, może się okazać, że w przyszłości będziesz potrzebował pomocy specjalisty. Terapie indywidualne, grupowe, spotkania z psychologiem, sesje u terapeuty, a nawet prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu, wszystko to miejsca, gdzie znajdziesz profesjonalną pomoc w chorobie. Czego dotyczyć będzie terapia? Jak wygląda? Każdy rodzaj terapii różni się od siebie, biorąc pod uwagę potrzeby, jakie zgłasza chory. Jednak każda ma na celu to samo: nauczyć człowieka życia bez wewnętrznego przymusu picia. Nauka samokontroli, odpowiedzialności, świadomego wyboru właściwej drogi, a także nauka radzenia sobie z problemami w sposób odmienny, niż dotychczas. Dodatkowo też prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu zaopatrzone są w specjalistyczny sprzęt, który daje pacjentowi dostęp do kompleksowej diagnostyki podczas trwania kilku lub kilkunastotygodniowej terapii. Najczęściej ośrodki te oferują pełną dyskrecję, dla większego komfortu uzależnionego.

Terapia uzależnienia alkoholowego nie jest prosta. To proces długotrwały, trudny, pełny chwil zwątpienia. Jednak najczęściej jest to jedyna szansa na powrót do normalnego życia. Niestety niewielu alkoholików potrafi poradzić sobie z problemem na własną rękę. W większości przypadków terapia jest jedynym wyjściem. Sukces uzależniony jest tylko i wyłącznie od szczerych chęci uzależnionego, który pragnie odzyskać swoje życie.