Podział rębaków do drewna

Ekologiczne trendy sprzyjają wykorzystywaniu cennego materiału drzewnego w jak największym stopniu. Obecnie nawet odpady drzewne powstające po wycince drzew lub cięciach pielęgnacyjnych mogą stanowić doskonały surowiec do produkcji opału w postaci pelletu i brykietu. Wykorzystując rębaki do drewna uzyskuje się zrębki drzewne, które można dowolnie przetwarzać.

Mobilne rębaki do drewna

rębak do gałęzi spalinowyRębaki do drzewa to urządzenia używane od wielu lat i cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Zakup rębaka to nie tylko poszerzenie zdolności przetwórczych firmy ale również pomysł na samodzielny biznes. W Polsce widoczny jest bardzo duży progres w branży produkcyjnej tych urządzeń cechujących się bardzo wysoką jakością wykonania oraz stosunkowo niska ceną w stosunku do rębaków oferowanych przez firmy zagraniczne. Każdy odbiorca niezależnie od wymagań znajdzie na rynku odpowiedni sprzęt zgodny z potrzebami parametrów przerobu. Oprócz rębaków profesjonalnych można się zaopatrzyć również w małe rębaki, które są bardzo przydatne w przydomowych ogrodach lub na działkach. Rębaki dostępne na rynku mają trzy różne rodzaje napędu. Wyróżniamy więc urządzenia napędzane silnikami elektrycznymi, spalinowym i oraz poprzez wał odbioru mocy z ciągnika (WOM). Z punktu widzenia profesjonalnego użytkownika bardzo ważną cechą rębaka jest jego mobilność. Umożliwia to dotarcie bezpośrednio do miejsca pracy co wydatnie zmniejsza koszty wykonania zadania oraz skraca czas pracy. Dlatego też producenci oferują wiele różnorodnych modeli rębaków mobilnych. Najczęściej używanym rodzajem urządzenia jest rębak do gałęzi spalinowy ponieważ może pracować w dowolnym miejscu. Można go umieścić na różnorodnych platformach i ramach kołowych. Istnieją również warianty bardzo specjalistyczne w postaci rębaków spalinowych umieszczonych na samojezdnych platformach gąsienicowych. Ciekawą propozycją dla odbiorców profesjonalnych są rębaki ciągnikowe, które są niejako skazane na mobilność ze względu na rodzaj pobieranego napędu. Istnieją na rynku rębaki ciągnikowe podwieszane na trójstopniowym układzie zawieszenia lub podczepiane do haka traktora.

Producenci cały czas dążą do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w celu zwiększenia funkcjonalności, podniesienia wydajności i bezpieczeństwa pracy. Nowoczesny rębak posiada w swojej konstrukcji elementy elektroniczne umożliwiające precyzyjne ustawienie parametrów pracy oraz zabezpieczające przed przeciążeniem. To również wiele elementów mechanicznych jak chociażby obrotowe wałki wprowadzające dzięki, którym wprowadzanie materiału drzewnego odbywa się bardzo stabilnie.