Poradnie pomagają dzieciom z zespołem Aspergera

Łagodna postać autyzmu dziecięcego, która charakteryzuje się zaburzeniami w rozwoju i funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego to zespół Aspergera. Przypadłość ta charakteryzuje się tym, że dzieci często wykazują wyjątkowe zdolności, posiadają bardzo dobrą pamięć, ale jednocześnie uwielbiają być samotne oraz izolują się od środowiska.

Terapia sposobem pomocy dzieciom z zespołem Aspergera

zespół aspergera poradnia warszawaChoroba ta nie powoduje żadnych zaburzeń w rozwoju umysłowym, dzieci takie często całkowicie skupiają się na własnych pasjach. Zespół Aspergera często jest mylony z autyzmem, jednak są to zaburzenia, które różnią się od siebie, mimo tego, że posiadają niektóre cechy wspólne. Najczęściej zespół Aspergera występuje u chłopców. Leczenie opiera się na specjalistycznej terapii. Jeśli zatem podejrzewamy u naszego dziecka to zaburzenie warto zdiagnozować problem. Możemy znaleźć odpowiednie poradnie w internecie pod hasłem: „zespół Aspergera poradnia Warszawa„, gdzie uzyskamy specjalistyczną pomoc. Przede wszystkim musimy zrozumieć, na czym polega to zaburzenie. Diagnozuje się je na podstawie obserwacji dziecka, a także stwierdzeniu trudności w interakcjach społecznych, braku empatii i braku chęci współpracy w grupie. Dzieci takie często mają także kłopoty z porozumiewaniem się, są oszczędne w mowie oraz różnorodnych gestach, czasem mają zaburzenia mowy, są rutynowe i powtarzalne. Metody leczenia są indywidualnie dobrane do każdego pacjenta. Wyróżnia się tutaj terapię behawioralno – poznawczą, która ma na celu zmianę myślenia pacjenta, zarówno w tematyce myślenia o sobie, jak i innych ludziach. Kolejny sposób leczenia to zajęcia z integracji sensorycznej, która pomaga poprawnie analizować wszystkie docierające bodźce. Wykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju przedmioty, jak huśtawki, hamaki, a także trampoliny oraz materiały w różnych kolorach i fakturach. Dzięki temu poprawiona zostaje koordynacja ruchowa dziecka. Z kolei trening umiejętności społecznych polega na tym, że dzieci uczą się określonych zachowań w pewnych sytuacjach, co przyda się w przyszłym życiu.

Jeśli niepokoi nas to, że dziecko izoluje się od otoczenia i nie okazuje nam swoich uczuć, a także posiada różnorodne nawykowe zachowania warto udać się do specjalisty, bo być może nasze dziecko cierpi na zespół Aspergera, który odpowiednio leczony znacznie ułatwi funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie, co ma niebagatelny wpływ na jego samopoczucie.