Praca na budowie i Ukraińcy

Wiele mówi się obecnie o tzw. Bańce na rynku nieruchomości. Oznacza to w skrócie, że ceny rynkowe nieruchomości są bardzo mocno wywindowane przy jednoczesnej bardzo dużej dostępności nieruchomości. Bańka, oznacza że w każdej chwili może ona zostać przebita, dzięki czemu ceny nieruchomości drastycznie spadną, a deweloperze zanotują bardzo duże straty. Jest to jednak scenariusz, którego nie potwierdzają analitycy oraz sam rynek. A potrzebuję on coraz więcej rąk do pracy.

Rzeczywistość branży budowlanej i zatrudniania Ukraińców

jak znaleźć ukraińca do pracy na budowieNależy pamiętać, że zapotrzebowanie jest sprzężone z poszukiwaniami pracowników poza granicami polski. Szacuje się, że w Polsce może być nawet około miliona Ukraińców, którzy tworzą około 11% naszego wzrostu PKB w skali roku. Jest to ogromny udział w naszej produktywności i we wzroście gospodarczym. Rynek budowlany, poza tym że tworzy nowe mieszkania to zapełnia je również nowymi pracownikami, pochodzącymi z poza granic Rzeczypospolitej. Jak znaleźć Ukraińca do pracy na budowie? Najprostszym rozwiązaniem jest udanie się do wyspecjalizowanych w tym temacie agencji pośrednictwa pracy, bądź agencji pracy tymczasowej, które zatrudniają bezpośrednio u siebie do pracy Ukraińców, a później oferują ich pracę w formie bardzo wygodnej dla nas, wynajmu lub leasingu pracowniczego. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych dla nas formalności, a w razie chęci korzystania z pracy Ukraińca w dłuższej perspektywie, będziemy mogli wykupić go z agencji pracy i zatrudnić bezpośrednio u nas, przy jednoczesnej pomocy przy załatwieniu wszystkich formalności przez agencję pracy. Jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie przez polskich przedsiębiorców. Dzięki niemu pracodawcy mogą sprawdzić danego pracownika bezpośrednio w warunkach pracy, a jednocześnie nie wiązać się z nim pod względem formalnym, a jedynie na zasadach wynajmu, w którym większą odpowiedzialność i większą pracę wykonuje zatrudniająca go agencja.

Agencje pracy i headhunterzy wykonują bardzo ważną pracę, uzupełniającą polski rynek pracy o jego regulację. Wynajem i leasing pracowników z Ukrainy jest elementem wyjścia naprzeciw potrzebom pracodawców, ale również na wyjściem wobec potrzeb pracowników. Ukraińcy również chcą pracować w stabilnych firmach i zespołach, a możliwość niezobowiązującego nawiązania stosunku pracy jest dla nich okazją do przetestowania pracodawcy.