Problemy z szambem i ich rozwiązanie

Szambo jest z jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w przypadkach, gdy dane gospodarstwo nie ma możliwości stałego przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Niestety użytkowanie szamba może się wiązać z pewnymi problemami, szczególnie jeżeli nie będzie o niego odpowiednio dbać.

Kłopoty z szambem – jak je rozwiązać?

szamba krakówPierwszym i najczęstszym problemem związanym z użytkowaniem szamba jest zdecydowanie problem nieprzyjemnego zapachu. Uwidacznia on się szczególnie w przypadku opróżniania zbiornika na nieczystości, w czasie bardzo mokrej pogody, lub gdy nie zadbamy odpowiednio o drożność zbiornika na nieczystości. Aby temu zaradzić, można skorzystać z ilu dostępnych rozwiązań. Pierwszym i najpowszechniej stosowanych jest wyposażenie zbiornika szamba w specjalne kominy, dzięki którym szambo ma stały dopływ świeżego powietrza. Można je zamontować od razu przy zakładaniu szamba Kraków jest miastem gdzie takie usługi wykonuje się od ręki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tego tymu wentylacje zamontować po kilku latach używania szamba. Dopływ powietrza zwalnia rozwój tych bakterii oraz tworzonego w wyniku ich działalności osadu a sam proces opróżniania zbiornika nie będzie się już wiązał z nieprzyjemnym zapachem w całym domu. Należy jednak pamiętać, że sam komin może emitować takie zapachy, w związku z czym warto go odpowiednio zamaskować na przykład roślinnością. Kolejny częsty problem to konieczność zbyt częstego opróżniania zbiornika. Ilość opróżnień zbiornika w skali miesiąca wiąże się z objętością pojemnika oraz ilością mieszkańców. Jeżeli jednak nie będziemy odpowiednio dbać o naszą domową instalacje, z czasem w szambie zacznie gromadzić się osad, stopniowo zmniejszają maksymalną ilość nieczystości możliwą do zgromadzenia. Tym samym częstotliwość opróżniania zbiornika będzie systematycznie rosła,a tym samym wzrosną nasze wydatki związane z eksploatacją szamba.

Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w specjalne środki do szamba, które zmniejszają i spowalniają wytwarzanie się osadów, tym samym zbiornik zachowa swoją stałą objętość. Środki do rozkładania osadów są dostępne albo w formie substancji chemicznych, albo w formie bakterii, które rozkładają osad i szkodliwe mikroorganizmy, przy okazji zmniejszając problem z nieprzyjemnym zapachem.