Rodzaje przecinarek taśmowych

Przecinarki taśmowe to przydatne i dlatego bardzo popularne urządzenia. Są to podstawowe urządzenia do obróbki metali, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach polskiego i światowego przemysłu. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych urządzeń, a wybór odpowiedniego będzie zależał od potrzeb i wymagań użytkownika. W tym tekście spróbujemy przybliżyć nieco typy przecinarek taśmowych i różnice między nimi.

Poznaj przecinarki taśmowe

przecinarka taśmowa grawitacyjnaZacznijmy od najprostszego i pewnie najbardziej znanego wśród użytkowników rodzaju przecinarek taśmowych. Przecinarki ręczne taśmowe, bo o nich mowa, mimo rozwoju techniki nadal znajdują szerokie zastosowanie. Mają bowiem szereg zalet, które są ważne dla wielu użytkowników. Przede wszystkim mają niewielkie rozmiary i przy tym są bardzo lekkie, co pozwala na wykorzystywanie ich praktycznie w każdych, nawet trudnych warunkach. Ponadto dzięki nim możliwe jest wykonywanie cięć pod dowolnym kątem, ponieważ ręcznie można przemieszczać materiał. Kolejnym typem tych urządzeń są przecinarki grawitacyjne. Przecinarka taśmowa grawitacyjna działa już na innej zasadzie i jest wykorzystywana w bardziej specyficznych warunkach. Jej zaletami są możliwość obróbki wielu materiałów, możliwość ręcznego podnoszenia ramienia przecinarki i sterowanie jego ruchami w dół. Dzięki temu użytkownik jest mniej obciążony i praca staje się bardziej komfortowa. Zostały jeszcze przecinarki taśmowe półautomatyczne oraz automatyczne. Obie charakteryzuje wysoka produktywność, które zdecydowanie przewyższa produktywność poprzednich typów przecinarek. W półautomatycznych przecinarkach niektóre czynności podczas cięcia muszą być wykonane przez użytkownika. Zaangażowanie użytkownika w pracę przecinarki zależy od konkretnego modelu. Natomiast przecinarki automatyczne to już samodzielne urządzenia.

Jak widać, rodzajów przecinarek jest kilka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją też różne modele przecinarek i każdy model może mieć wyjątkowe, niepowtarzalne cechy. To pozwala użytkownikom wybrać taki rodzaj przecinarki, która w pełni spełni ich oczekiwania i będzie sprawdzać się przy obróbce. Rolę będzie odgrywać również cena, bo oczywiście przecinarki automatyczne będą o wiele droższe od np. tych ręcznych.