Rola przewodów w napędzie hydraulicznym

Napęd hydrauliczny jest zdecydowanie jednym z najczęściej stosowanych obecnie, w różnego typu maszynach. Używa się go na przykład w maszynach rolniczych, przemysłowych a nawet robotach używanych podczas produkcji. Skąd wzięła się popularność tego napędu? Przede wszystkim z faktu, że ma on mniejsze zapotrzebowanie na pobór paliwa, w porównaniu do napędów używanych wcześniej.

Jakie przewody do maszyn hydraulicznych wybrać?

wysokociśnieniowe przewody hydrauliczne do maszynWiększość posiadaczy maszyn z napędem hydraulicznym nie dba w taki stopniu o wszystkie jego elementy, skupiając się głównie na silniku. Jak się jednak okazuje, jest to duży błąd – do prawidłowego działania maszyn z napędem hydraulicznym konieczny jest dobry stan wszystkich jego elementów, takich jak wysokociśnieniowe przewody hydrauliczne do maszyn. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż przewody używane w napędach typu hydraulicznego mają bardzo ważną rolę, jaką jest umożliwienie przepływu cieczy roboczej w obrębie tego napędu, co umożliwia ruch tłoka silnika i tym samym – prace maszyny. Dlatego tez należy bardzo dużo uwagi poświęcać jakości tego typu węży hydraulicznych. Przede wszystkim, ze względu na specyfikę pracy napędu hydraulicznego, przewody w nim stosowane muszą być odporne na nagłe zmiany ciśnienia. Dlatego też nie we wszystkich maszynach z tym napędem można stosować najbardziej odporne węże wykonane ze stali, gdyż nie są one odpowiednio elastyczne. Węże powinny rozszerzać się w przypadku nagłego soku ciśnienia, tak aby nie uległ przerwaniu – dlatego warto wybierać przewody wykonane z tworzywa PCV. Bardzo ważne jest, aby tego typu przewód był dodatkowo wzmocniony, na przykład poprzez zastosowanie kilku jego warstw. Co ważne, wzmocnienie to powinno być z obu stron przewodu, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej. Nie mniej istotne jest również zastosowanie odpowiednich zakuwek do zakuć hydraulicznych tych przewodów. Również one muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, a najlepiej – kwasoodpornej. Stosując się do moich wskazówek istnieje szansa znacznego przedłużenia żywotności maszyny z napędem hydraulicznym.

Wiele osób popełnia błąd, nie przykładając odpowiedniej uwagi do wszystkich elementów wchodzących w skład napędu hydraulicznego. Efektem tego jest szybsza jego awaria, szczególnie związana z szybkim zatarciem się silnika. Dlatego, wybierając zamienniki części wchodzących w skład napędu hydraulicznego, należy wybierać jedynie wysokojakościowe zamienniki, które wpłyną pozytywnie na stan silnika naszej maszyny.