Rury pod przejazd do przyłączenia wody

Kupując działkę budowlaną zwraca się uwagę na to czy w jej obrębie znajdują się tak zwane media. Chodzi głównie o wodę i prąd, co jest podstawą do określenia działki, jako uzbrojonej. Idealnie jest kiedy obok działki położony jest gazociąg, co umożliwia podłączenie do budowanego domu gazu ziemnego. Jeśli do tego jest jeszcze dostępna kanalizacja ściekowa, to wówczas możemy mówić o naprawdę idealnej sytuacji. Ale do wszystkich mediów działkę trzeba jeszcze podłączyć.

Jak podłączyć wodę pod przejazdem

rury pod przejazdUzbrojona działka budowlana ma dostęp do wodociągu, ale oznacza to tyle, że trzeba jeszcze tą wodę do działki przyłączyć. Można to zrobić dopiero po uzyskaniu zgody we właściwym urzędzie. Poza samą zgodą potrzebne są jeszcze warunki takiego przyłączenia. Następnie robi się projekt i zleca jakiejś firmie wykonawstwo takiej instalacji wodociągowej w obrębie działki. Może się jednak okazać, że wodociąg znajduje się po drugiej stronie ulicy. Wtedy trzeba poprowadzić rury z wodą pod drogą, a do tego potrzebny jest już bardzo specjalistyczny sprzęt. Potrzebne są również odpowiedniej jakości rury pod przejazd, które muszą być solidne i wytrzymałe. Pod drogą można umieścić rurę betonową a dopiero w niej odpowiednie rury kanalizacyjne wykonane z odpowiedniego tworzywa. Inne rury potrzebne będą pod drogę, inne pod przejazd czy wjazd na działkę a inne puszcza się pod mostkiem nad rowem melioracyjnym. Na szczęście właściciel działki nie musi się na tym znać. Wszystko znajdzie się w projekcie przyłącza wody, który zamawia się u odpowiedniego projektanta. Taki projekt kosztuje kilkaset złotych, ale jest konieczny do tego, żeby mieć na swojej działce podłączony kran z wodą. A woda będzie potrzebna do budowy domu, podobnie zresztą jak prąd, którego podłączenie też trzeba załatwić. Zatem uzbrojona działka to dopiero początek, bo wszystko trzeba do niej podłączyć.

Podłączenie wody z ulicy do działki wymaga załatwienia małych formalności. Uzyskanie zgody i warunków takiego połączenia trwa od kilku dni do kilku tygodni. Potem trzeba zamówić projekt i znaleźć firmę, która go zrealizuje. Do samego podłączenia potrzebna jest odpowiednia armatura wodociągowa, ale tą można kupić dzisiaj bez najmniejszych problemów. Zresztą, wszystkim zajmuje się firma, która będzie wykonywać podłączenie wody.