Rusztowania składane – zastosowanie

Rusztowanie spotykane jest wszędzie tam gdzie konieczna jest praca na wysokościach. Są to tymczasowe konstrukcje stalowe bądź aluminiowe wykorzystywane przy budowie oraz remontach budynków. Wśród rusztowań wymienić możemy kilka rodzajów, a są to między innymi rusztowania: ramowe, modułowe, stojakowe, kozłowe, wspornikowe, jezdne, systemowe oraz specjalne. Ponadto rusztowania różnią się między sobą materiałem z którego zostały wykonane. Dziś skupimy się na tych stworzonych z aluminium.

Rusztowania aluminiowe – czy warto?

aluminiowe rusztowania składaneRusztowania aluminiowe posiadają wiele zalet, wynikających głównie z właściwości użytego do ich produkcji materiału. Aluminium jest bowiem materiałem niepalnym i nietoksycznym, a ponadto wysoko odpornym na powstawanie korozji. Co za tym idzie, możemy uniknąć wykonywania regularnie kłopotliwych zabiegów konserwacyjnych. Ponadto same aluminiowe rusztowania składane są niezwykle lekkie. Jest to szczególnie ważny parametr, kiedy mowa o transporcie w inne miejsce. Bez najmniejszych problemów możemy wówczas podzielić je na mniejsze elementy, które bez utrudnień przetransportujemy w miejsce docelowe. Montaż modułów również jest banalnie prosty, najczęściej nie wymaga nawet od nas użycia narzędzi budowlanych. Zwykle do ich budowy wystarczą gotowe elementy dostarczone prze producenta, jak ramy pionowe oraz pomosty, które mogą być wykonane z różnego typu materiałów. Najczęściej do ich produkcji wykorzystywane jest drewno, jednak spotkać możemy się również z aluminiowanymi kratami bądź wielowarstwową płytą pokrytą antypoślizgowym materiałem. Wiele z nich wyposażonych jest dodatkowo w rolki jezdne, które powalają przesuwać nawet najwyższe konstrukcje w dowolne miejsce, czego z pewnością nie możemy zrobić z metalowymi rusztowaniami, które są bardzo ciężkie.  Samo aluminium jest materiałem, który z łatwością poddaje się obróbce, formowaniu oraz łączeniu przez nitowanie, spawanie czy klejenie.

Pamiętajmy jednak, że aluminium jest materiałem przewodzącym prąd. Z konstrukcji tych nie powinniśmy zatem korzystać w przypadku wykonywania instalacji elektrycznych. Gotowe moduły składane w postaci aluminiowych rusztowań również są ciekawym rozwiązaniem posiadającym coraz większe grono zwolenników. Są one gotowe do użycia po wykonaniu zaledwie kilku ruchów, a ich transport nie przysparza większych problemów.