Samochodziki jako zabawka dla każdego

Producenci zabawek cały czas prześcigają się w wymyślaniu coraz to lepszych i kreatywniejszych modeli aby przyciągnąć nowych konsumentów. O wielu z nich nam by się nawet nie śniło gdy byliśmy mali. Tymczasem dzieci i tak często przejawiają skłonności do tego, co znamy już od wielu pokoleń. Najbardziej zainteresowane wydają się rzeczami, które zabawkami wcale nie są, jak np. stare kartony czy przyrządy kuchenne.

Samochodziki, lalki, misie – czym bawią się dzieci?

samochody resorakiOdpowiadając na to pytanie można by podzielić zabawki na te dla chłopców i na te przeznaczone dla dziewczynek. Osobiście uważam, że jest to podział niesprawiedliwy, hołdujący stereotypom. Dlatego pisząc dzisiaj o nich nie chcę wprowadzać żadnych podziałów, tak samo jak dzieci same z siebie by ich nie ustaliły. Chciałabym zacząć od tego, żebyśmy postarali się nie uszczęśliwiać dziecka na siłę. Im więcej zabawek ma dziecko, tym szybciej się nimi nudzi i nie próbuje wymyślać alternatywnych sposobów na zabawę tym, co już posiada. Warto obserwować swoje dziecko podczas zabawy w domu i poza nim. Takie obserwacje mogą być zaskakujące dla niektórych rodziców. Nieczęsto okazuje się, że dziewczynki chętnie sięgają po samochody resoraki, a chłopcy po lalki lub figurki. Kwestia samochodzików jest szczególnie interesująca, ponieważ dziewczynka bawiąca się nimi nie szokuje „tak bardzo”. Do lalki można dokupić różowy samochód, a producenci małych laleczek wprowadzili nawet całą kolekcję malutkich różnokolorowych pojazdów. Kolorystyką i designem te zabawki nadal pokazują, że są przeznaczone dla dziewczynek, ale przecież one też kochają urządzanie wyścigów z kolegami lub braćmi. Samochody resoraki to zabawka tak uniwersalna i tak różnorodna, że trafi w gusta każdego dziecka niezależnie od wieku. Nastolatki często prowadzą kolekcje uzbieranych w dzieciństwie najcenniejszych samochodów, a dołączają do nich… ojcowie. Dla nich też wystawa resoraków to miły powrót do beztroskich lat dzieciństwa.

Znając preferencje naszego dziecka, wtedy warto zainwestować w porządnie wykonane i dobre jakościowo zabawki. Szczególnie polecane są te drewniane, ponieważ na 100% nie zawierają szkodliwych substancji takich jak np. BPA (Bisfenol A), co niestety może się zdarzyć w tanich zabawkach plastikowych z niepewnego źródła. Oczywiście można sprawić naszej pociesze zabawkę plastikową, jednakże przed zakupem warto zorientować się, że będzie ona bezpieczna.