Skuteczna zmiana formy działalności

Założenie firmy wcale nie jest skomplikowanym zadaniem, ponieważ wszystkie formalności można załatwić w ciągu jednego dnia. Zgodnie ze statystykami każdego roku najwięcej jest zakładanych jednoosobowych działalności gospodarczych.

Obowiązki przy przekształcaniu jednoosobowej działalności w spółkę

zmiana jednoosobowej działalności na spółkęPrzeważnie jednoosobowe działalności dotyczą biznesów o mniejszym zasięgu, w których jedna osoba jest właścicielem i odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Taka forma działalności ma swoje plusy, ale też minusy. Jeżeli w trakcie działalności dochodzi nowy właściciel lub istnieje potrzeba połączenia dwóch firm, to najlepiej jest zmienić jej formę prawną na bardziej korzystną. Najczęściej dokonywana jest zmiana jednoosobowej działalności na spółkę, gdyż daje to znacznie więcej możliwości finansowych, prawnych i organizacyjnych. Oczywiście wiąże się to z wieloma obowiązkami na etapie przekształcenia oraz w późniejszym prowadzeniu firmy. Na pewno trzeba dokonać wypisu z Ewidencji Działalności i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz wpisu do Krajowego Rejestru Spółek. Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy jest powołanie członków spółki i sporządzenie jej umowy, w której będą określone wszystkie najważniejsze aspekty nowej formy prawnej. To co jest wymagane przy zmianie jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę, to sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorstwa wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta. Spółka znacznie lepiej się sprawdza przy większych działalnościach.

Na rynku działa znacznie więcej jednoosobowych działalności gospodarczych niż spółek, ponieważ dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw. Jeżeli chodzi o spółki, to najwięcej jest tych z ograniczoną odpowiedzialnością, bo dają najwięcej możliwości.