Stres chorobą współczesnej cywilizacji

Jak często zdarza się nam nagłe zdenerwowanie spowodowane porażkami? Czy radzimy sobie ze wszystkimi sytuacjami w życiu i czy natłok obowiązków nie wywołuje w nas frustracji. Ciągła pogoń za karierą i szybsze życie, jakie obecnie występuje negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia. Jak zapowiadają naukowcy w najbliższym czasie stres będzie jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie.

Skuteczność metod radzenia sobie ze stresem

jak skutecznie poradzić sobie ze stresemCzy aby na pewno jest tak jak twierdzą naukowcy? W końcu stres to nie bakterie, czy wirusy, ani nawet sam nowotwór. Jak się jednak okazuje stres ma więcej wspólnego z tymi rzeczami niż nam się wydaje. Podczas stresu w naszym organizmie zachodzą niepokojące zmiany chemiczne, które powodują, że zaczyna on nieprawidłowo reagować i bardzo osłabia się nasz metabolizm i wszystkie procesy ochronne. Dlatego ludzie, którzy się często stresują częściej chorują i szybciej się starzeją. Jak skutecznie poradzić sobie ze stresem? Metod jest dużo, ale skuteczność każdej z nich zależy tak naprawdę od naszego zaangażowania. Najważniejsze to poznać co to stres i jakie są jego mechanizmy, aby z nim skutecznie walczyć. Z tego powodu wiele osób zapisuje się na specjalne terapie, które mają na celu uświadomienie tej osobie, że nie wszystkim należy się tak bardzo przejmować i że są na świecie o wiele ważniejsze rzeczy niż kariera i pieniądze. Na takich terapiach pokazuje się, że nie wszystko jest takie straszne jak się wydaje, uczy się unikać konfliktowych sytuacji oraz wychodzić z nich z twarzą jeśli już do takowych dojdzie. O problemie stresu świadczy coraz większa ilość osób, która zapisuje się na takie zajęcia. Obecnie coraz trudniej znaleźć odpowiednich specjalistów, którzy pomogą w walce ze stresem.

Jak pokazują badania, największy odsetek osób, które często się stresują znajduje się w miastach. Czasami wystarczy także opuścić to miejsce i zetknąć się chociaż przez chwilę z naturą, na przykład wyjeżdżając na wieś aby choć odrobinę poprawić jakość swojego życia i zniwelować stres do akceptowalnego poziomu. Mam nadzieje, że w najbliższej przyszłości metody walki ze stresem będą na tyle skuteczne, że pozwolą na wyeliminowanie tego problemu zanim szeroko pojęty stres wyeliminuje nas samych. Byłaby to klęska ludzkości.