Ukulele jako instrument dla początkujących

Gra na instrumentach jest przeważnie relaksująca i odprężająco. Nie bez powodu w psychoterapeuci często zalecają osobom znerwicowanym grę na instrumencie w celu wyciszenia się. Niektórym pomagają również w poznaniu własnych emocji oraz wyrażeniu ich. W celach psychoterapeutycznych najbardziej poleca się proste instrumenty, które nie wymagają wiele czasu na naukę gry na nich. 

Ukulele czy gitara?

ukulele cenaJednymi z najłatwiejszych instrumentów do gry są często wykorzystywane w szkołach podstawowych dzwonki, ukulele, a także proste instrumenty dęte, takie jak flety proste i flażolety. Ukulele jest świetnym zamiennikiem gitary. Choć gra na tych dwóch instrumentach zdecydowanie różni się od siebie wielkością, ilością strun i strojem, ukulele jest dobrym wstępem do nauki gry na gitarze. Gra na ukulele jest bardzo łatwa, jednak należy pamiętać, że chwyty do gry na nim i do gry na gitarze są zupełnie inne. Te do gry na ukulele są znacznie łatwiejsze, ze względu na mniejszą ilość strun instrumentu — ukulele ma ich zaledwie cztery, podczas, gdy gitara ma ich co najmniej sześć (za wyjątkiem gitary basowej), a zdarzają się również egzemplarze mające dziesięć, a nawet dwanaście strun (tu warto przytoczyć chociażby przykład znanego gitarzysty zespołu Led Zeppelin — Jimmiego Page’a, grającego na dwugryfowej gitarze, posiadającej kolejno dwanaście i sześć strun). Ukulele posiada miękkie, nylonowe struny, które są doceniane zwłaszcza przez osoby początkujące. Twarde, stalowe i owinięte brązem struny gitar akustycznych mogą ranić niewyćwiczone palce osób zaczynających przygodę z muzyką, zniechęcając je do dalszej nauki. Typ strun ma znaczenie również dla wydobywającego się z instrumentu dźwięku — ten jest dużo cichszy i dość „płaski” w stosunku do brzmienia gitarowego. Ukulele, ze względu na niewielką liczbę chwytów, a także specyficzny dźwięk nadaje się do grania prostych, często balladowych melodii. Dzięki temu, że jest małe i lekkie, nadaje się do zabrania właściwie wszędzie, gdzie urozmaici każdą imprezę plenerową i nie tylko. Ważnym aspektem przy wyborze instrumentu jest także jego cena. Koszt porządnej gitary wynosi nawet kilka tysięcy złotych, zaś ukulele cena wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Komponowanie muzyki potrafi odprężyć i wyciszyć. Naukę warto zacząć jednak od prostych instrumentów, takich jak właśnie ukulele czy flet prosty. Gra na bardziej skomplikowanych, trudnych instrumentach muzycznych, takich jak gitara elektryczna czy skrzypce, może zniechęcić osobę początkującą do dalszej nauki.