Urządzenia do transportu bliskiego

Nowoczesne urządzenia transportu bliskiego, zwanego też przenośnikowym, są niezbędnym elementem wyposażenia każdego większego zakładu pracy, który codziennie zajmuje się produkcją lub przygotowanie do wysyłki ogromnych ilości towaru. Warto jest więc poznać najpopularniejsze urządzenia, służące do tego rodzaju transportu.

Popularne środki transportu bliskiego

transportowy stół kulowyUrządzenia do transportu bliskiego obejmują tak naprawdę bardzo zróżnicowaną grupę urządzeń, które pozornie nie są ze sobą w żaden sposób związane. Najpopularniejsze z nich to urządzenia dźwigowo-transportowe, wózki, przenośniki, ciągniki, wózki, suwnice czy żurawie i tym podobne urządzenia. Każda z tych grup zaś składa się z wielu wyspecjalizowanych urządzeń, co wskazuje wyraźnie, z jak ogromną grupą maszyn transportowych mamy do czynienia. Bardzo ważne jest to, że urządzenia transportu bliskiego nie koniecznie służą do przenoszenia bardzo ciężkich przedmiotów, główną ich rolą jest bowiem to, ale też a może przede wszystkim ułatwiają im przenoszenie mniejszych przedmiotów. Główną rola tych urządzeń jest bowiem wyręczenie pracowników w jaki największej liczbie mniej ważnych czynności, odciążając ich, zmniejszać konieczność nachylania się, i tym samym minimalizując ryzyko urazów pracowników. Przykładem tego typu urządzenia transportu bliskiego jest transportowy stół kulowy. Służy on głównie do przenoszenia mniejszych części mechanicznych pomiędzy poszczególnymi pracowniami, albo też do transportu już zmontowanych części do odpowiedniego działu hali produkcyjnej. Tego typu urządzenia wyposażone są w gumową taśmę transportową n której pracownicy mogą układać ukończone/zapakowane/posortowane przedmioty. Pozwala to znacząco ograniczyć czas ich pracy, który musieliby poświecić na przenoszenie samodzielne przedmiotów do miejsca docelowego. Warto dodać również, że swoistym urządzeniem do transportu bliskiego jest również wózek widłowy.

Pozwala ona przenieść jednorazowo dużą liczbę przedmiotów z jednego końca magazynu na drugi, niekoniecznie takich, których przeniesienie przekraczałoby możliwości ludzi, ale robiąc to znacznie szybciej i sprawniej od nich, bez konieczności odrywania ich od przydzielonych obowiązków. Zastosowanie transportu bliskiego zasięgu pozwoliło na prawdziwy rozkwit sklepów internetowych, hal produkcyjnych i tym podobnych zakładów pracy.