Właściwe zdejmowanie eternitu

 

Nie od dziś wiadomo, że eternit to bardzo popularny materiał stosowany do pokrywania dachów. Całe mnóstwo osób decydowało się na wybieranie tego materiału z powodu jego niskiej ceny. W przeszłości problemem bywało również to by znaleźć w sklepach budowlanych inne materiały jakimi można pokryć dach. Obecnie jednak okazuje się, że eternit należy zdjąć. 

Bezpieczne usuwanie eternitu

demontaż eternituMnóstwo starszych budynków pokrytych jest jeszcze eternitem. Koszty związane z wymianą poszycia często stanowiły główny powód tego, że eternit na dachach pozostawał. Jednak obecnie jest tak, że bez względu na wszystko musimy eternit z dachu usunąć. Wynika to w dużym stopniu z tego, że ustawodawca nam to po prostu narzuca. Przyjrzano się eternitowi nieco dokładniej i okazuje się, że materiał ten może być szkodliwy dla ludzi oraz środowiska. Eternit jest zbudowany z bardzo drobnych cząsteczek, które nie powinny być wdychane do naszych płuc. Zgodnie z rozporządzaniem należy pozbyć się eternitu do roku 2032. Gdy przegapimy ten termin to należy spodziewać się tego, że mogą być wyciągane konsekwencje. Dlatego lepszym pomysłem będzie dużo wcześniejszy demontaż eternitu. Należy jednak pamiętać o pewnej bardzo ważnej kwestii. Mianowicie chodzi o to, że pod żadnym pozorem nie możemy samodzielnie zabierać się za demontaż poszycia wykonanego z tego materiału. Zajmować się tym muszą wykwalifikowane osoby, które na temat eternitu wiedzą wszystko. Ważne jest też tutaj używanie odpowiedniego sprzętu. Firmy zajmujące się profesjonalnym demontażem eternitu posiadają odpowiedni sprzęt w postaci specjalistycznych wyciągów przypominających duże odkurzacze. Dzięki nim wszelkie drobinki mogą być skutecznie zasysane do wnętrza urządzenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na demontaż szkodliwego eternitu z dachu można uzyskać dofinansowanie. Dzięki temu może być tak, że za demontaż nie zapłacimy ani złotówki.

Sporo osób niesłusznie twierdzi, że dofinansowanie może obejmować również zakup blachy na nowy dach. Otóż nie jest to oczywiście prawdą. Pieniądze z dofinansowania o którym wcześniej wspomniano mają służyć jedynie opłaceniu wszelkich kosztów dotyczących demontażu eternitu. Natomiast jeśli będziemy chcieli stworzyć na budynku nowe poszycie dachowe to koszty musimy pokryć sami.