Wybór metody spawania

Do wyboru jest kilka rodzajów spawarek, a wszystko zależy od tego, jaki rodzaj spawania wykonujemy i który wybierzemy. Na przykład, jeśli zamierzamy spawać biżuterię, możemy użyć palnika acetylenowego z małą dyszą, która podgrzeje metal wystarczająco, aby metal był cienki lub średni. Jeśli jednak chcemy zbudować duże konstrukcje do pracy lub wykonać prace spawalnicze pod wodą, to, co kupimy, będzie zupełnie inne. 

Kiedy wybrać intuicyjną spawarkę MIG?

intuicyjne spawarki migBędziemy musieli określić rodzaje materiałów, które będziemy spawać przez większość czasu. Będziemy pracować z grubym czy cienkim materiałem? Czy będziemy cały czas pracować nad tym materiałem w tym samym miejscu? Jakie mamy doświadczenie w spawaniu? Czy potrzebujemy przenośnej spawarki? Kiedy już odpowiemy na te pytania, czas przyjrzeć się różnym stylom spawania, których potrzebujemy.: Spawanie acetylenowo-tlenowe – jest to spawarka, która spala mieszankę tlenu i gazu acetylenowego. W większości takich latarek temperatura dochodzi do 6300 stopni Fahrenheita. Możemy użyć tego do lutowania, spawania lub lutowania. Czasami są one używane do cięcia niektórych rodzajów stali. Zwykle jest to pierwszy rodzaj spawania, jaki wykona student i pierwszy spawacz. Automat do spawania łukowego składa się z zespołu mechanizmów i urządzeń służących do mechanizacji procesu spawania, w tym podawania drutów elektrodowych, zajarzania i podtrzymywania łuku spawalniczego, utrzymywania zadanych warunków spawania oraz zatrzymywania procesu po zakończeniu spawania. W takich instalacjach intuicyjne spawarki mig mogą mieć niezależne prędkości podawania drutu elektrodowego; w tym przypadku proces łuku elektrycznego wykorzystuje samoregulujący łuk. Prędkość posuwu drutu elektrodowego może być również regulowana automatycznie w zależności od napięcia łuku. Mobilne, samobieżne automaty spawalnicze mogą zastępować złożone instalacje stacjonarne. Stosowane są również automaty spawalnicze oraz niezależne, podwieszane głowice spawalnicze do spawania elektrycznego z jedną lub kilkoma elektrodami.

Elektrody mogą być podłączone do wspólnego źródła zasilania lub do oddzielnych, niezależnych źródeł zasilania. Stosuje się również sprzęt do spawania elektrodami węglowymi lub wolframowymi nietopliwymi. Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych metod spawania, wybór odpowiedniej metody spawania dla naszego warsztatu może być trudną decyzją.