Wymiana żarówek w lampach ulicznych

Właściwe oświetlenie ulic jest kluczową sprawą dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno osób znajdujących się w pojazdach, jak i pieszych. Lampy i latarnie uliczne są głównym źródłem światła oświetlającego ulicę i chodniki, więc przyczyniają się do bezpieczeństwa ich użytkowników. Nowoczesne oświetlenie emituje światło znacznie lepszej jakości, jednocześnie pobierając o wiele mniej energii elektrycznej.

Żarówki LED jako oświetlenie uliczne

żarówki uliczneDo najbardziej ergonomicznych i nowoczesnych źródeł światłą należą lampy LED. Technicznie ujmując, LED są to diody, ale potocznie przyjęło się nazywać je żarówkami LED. Światło emitowane przez nie ma zbliżoną barwę do naturalnego światła dziennego, dzięki czemu jest przyjazne dla ludzkiego oka i pozwala widzieć kolory w ich naturalnych odcieniach. Jest to niezwykle ważne dla kierowców spędzających dużo czasu za kierownicą, gdyż nie powoduje zmęczenia oczu. Oświetlenie LED jest również o wiele bardziej ekonomiczne i pobiera o wiele mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki wolframowe lub halogenowe. Dzięki swej uniwersalnej budowie i doskonałym właściwościom świetlnym, oświetlenie LED może być używane jako żarówki uliczne w starszych modelach lamp ulicznych, pierwotnie obsługujących żarówki wolframowe. Przy dużej liczbie lamp ulicznych w większych miastach, wymiana starych żarówek na diody LED może przynieść budżetowi miasta spore oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Energooszczędne żarówki uliczne powinny być wprowadzane mandatoryjnie w każdej miejscowości, jako przejaw troski o środowisko naturalne i wyraz racjonalnego dysponowania pieniędzmi podatników.

Rola jaką pełni oświetlenie uliczne w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom dróg powinna skłonić radnych każdej miejscowości do poważnego zajęcia się wymianą tradycyjnych źródeł świateł na ich bardziej wydajne zamienniki energooszczędne.