Zaawansowany kurs pilotów komercyjnych

 

Piloci samolotów komercyjnych musieli spełniać mnóstwo wymagań, których nie stawiało się pilotom cywilnym, i podczas kursów okazywało się, iż nawet piloci wojskowi po odbytej służbie często muszą nadrobić ogromne ilości potrzebnych informacji. Nic więc dziwnego iż jako aktywni zawodowo piloci ze stopniem kapitana i uprawnieniami do szkoleń, byliśmy często zapraszani do lokalnego centrum szkoleń pilotów, działającego przy lotnisku.

Profesjonalne szkolenie pilota samolotu pasażerskiego

kurs na pilota samolotu cenaInstruktorzy z aeroklubu prowadzącego szkolenia byli bez wyjątku pilotami cywilnymi, więc mimo posiadanej wiedzy, mogli oni realnie przedłożyć jedynie doświadczenia z rekreacyjnych lotów, dlatego też wielokrotnie zapraszali nas na kursy komercyjne jako wykładowców. Ilość wiedzy potrzebnej do bezpiecznej obsługi samolotu pasażerskiego była tak duża, iż szkolenie trwało o wiele dłużej niż standardowy cywilny kurs na pilota samolotu cena odbycia takiego kursu była również odpowiednio wyższa, gdyż szkolenie wymagało zapoznania się z działaniem maszyny, zwykle za pomocą najnowocześniejszych symulatorów lotu. Podczas lotów komercyjnych, z czasem ponad setką pasażerów na pokładzie, mogły wystąpić sytuacje które nie miały miejsca w trakcie rekreacyjnego lotu, dlatego wiedza i doświadczenie pilotów z wielogodzinnym stażem w powietrzu była tutaj niesamowicie przydatna. Kursanci bowiem mogli dowiedzieć się z pierwszej ręki o wszelkich najczęściej zdarzających się awariach i sposobach na zneutralizowanie ich skutków, zapoznać się z prawidłowym wykorzystaniem terminologii i zrozumieniem komunikacji w powietrzu, jak również odbyć loty ćwiczebne z doświadczonym instruktorem, znającym działanie maszyn pasażerskich od podstaw.

Kursy komercyjne były ogromnie wymagające, z racji dużej odpowiedzialności jaka spoczywała na pilocie maszyny, dlatego zdecydowana większość instruktorów sugerowała zdobycie cywilnej licencji pilota niekomercyjnego i nabicie kilkuset godzin lotów najpierw, by lepiej zaznajomić się z warunkami panującymi w przestrzeni powietrznej, i wszystkimi zasadami tam rządzącymi. Podstawowe kursy były bowiem o wiele łatwiejsze, i poruszały zagadnienia które nie były powtarzane na zaawansowanych szkoleniach dla pilotów samolotów komercyjnych.