Zastosowanie maszyn w gospodarowaniu towarami

W pracy z różnego rodzaju towarami stosuje wiele różnego rodzaju maszyn bez których trudno wyobrazić sobie współczesny, dobrze zarządzany magazyn czy hurtownie. Bez wątpienia do tego rodzaju urządzeń należy wózek widłowy, który na stałe wpisał się już w krajobraz każdego magazynu czy hurtowni. Co sprawia że są to urządzenia tak popularne?

Funkcje wózków widłowych

pozycjoner widełWózki widłowe to urządzenia, których głównym zadaniem jest transportowanie przygotowanego uprzednio towaru wewnątrz magazynu. W zależności od modelu, wózek widłowy jest w stanie transportować towar o naprawdę znacznej wadze, a jeżeli został on uprzednio dobrze przygotowany do transportu, nie istnieje ryzyko jego uszkodzenia. Do transportu przy pomocy wózków widłowych wykorzystuje się najczęściej tradycyjne palety. Pracownicy magazynu układają na paletach towar, a następnie jest one zabezpieczany przy pomocy folii, ręcznie lub dzięki specjalnej owijarce do palet. Następnie paleta wraz z towarem zostaje podniesiona przez widły wózka i przetransportowana na wskazane miejsce. Za stabilne spoczywanie palety odpowiada pozycjoner wideł, dzięki któremu nie ma ryzyka, że towar ulegnie uszkodzeniu podczas transportu. Pozycjoner odpowiada również za możliwość poruszania się wideł wraz z paletą w górę czy w dól, co umożliwia łatwy załadunek towaru na samochód transportowy, jego rozładunek, prace porządkowe na magazynie oraz układanie towarów jeden na drugim,w celu zaoszczędzenia miejsca na magazynie. Pozycjonery są zdecydowanie najważniejsza częścią wózków widłowych, dlatego w razie jakichkolwiek problemów z ich działaniem, należy je wymienić lub, jeżeli jest to możliwe – naprawić w autoryzowanym serwisie producenta. Przy wymianie warto dobrać pozycjoner do rodzaju wózka oraz do wagi towaru, do którego przenoszenia jest on najczęściej wykorzystywany. Montaż tej części wózka widłowego najlepiej pozostawić osobie, która jest doświadczona w tego typu naprawach, gdy złe zamontowanie pozycjonera może skończyć się jego trwałym uszkodzeniem.

Wózki widłowe mogą znacząco różnic się od siebie, szczególnie pod względem maksymalnego obciążenia i rozmiaru maszyny. Te największe stosowane są w dużych magazynach i hurtowniach gdzie codziennie obraca się wielkimi ilościami towaru. Wózki widłowe mogą być również stosowane na lotniskach czy też w gospodarstwach rolnych.