Charakterystyka kół pasowych

Tak jak średnice kół zębatych (i, odpowiednio, ich liczba zębów) określają przełożenie przekładni, a tym samym prędkość zwiększa się lub zmniejsza i mechaniczna korzyść, jaką mogą one zapewnić, o średnicy kół pasowych decydują te same czynniki. Koła pasowe są sposobem na zapewnienie wielu przełożeń napędu w układzie pas-koło pasowe, które mogą być zmieniane w razie potrzeby, podobnie jak przekładnia zapewnia tę funkcję za pomocą przekładni zębatej, którą można zmieniać.

Koło jest niezbędnym elementem przekładni pasowych

koła pasoweKrążki pasowe z paskiem klinowym są najczęstszym sposobem, w jaki wiertarki zapewniają zakres prędkości wrzeciona. Jeśli mamy pojedyncze koło i linę, koło pasowe pomaga odwrócić kierunek siły podnoszenia. Pociągamy linę w dół, aby podnieść ciężar. Jeśli chcesz podnieść coś ważącego 100 kg, musisz pociągnąć w dół siłą równą 100 kg, czyli 1000 N (niutony). Jeśli chcemy podnieść ciężar o 1 m w powietrze, musisz pociągnąć luźny koniec liny na odległość 1 m na drugim końcu. Powszechną i prostą metodą przenoszenia mocy z jednego wału na drugi jest pas przechodzący nad kołami pasowymi, które są wpięte w wałki. Typowe zastosowania obejmują silnik elektryczny napędzający linię wałów i silnik napędzający obracającą się piłę. Końce wału mają zmniejszoną średnicę (do nominalnej średnicy 12 mm na długości 76 mm z promieniem zaokrąglenia 3 mm na ramieniu) i działają jako piasty do montażu kół o średnicy 150 mm (które są montowane skurczowo na długości 76 mm tuleje), Szczelina wpustowa przebiega 73 mm wzdłuż długości piasty o średnicy 12 mm, a śruba M6 pasuje do tulei, aby zabezpieczyć koło przed przemieszczaniem się osiowo wzdłuż wału. Niemiecka firma jako pierwsza zaoferowała na rynku wtórnym ulepszenie klatki przerzutki skoncentrowanej na zwiększeniu liczby zębów koła pasowego. Od tego czasu pojawiły się inne marki ​​i szereg tańszych imitacji.

Blok i osprzęt to oparty na kole pasowym system do podnoszenia rzeczy, wykonany z bloków (części kół) i sprzętu łączącego je ze sobą. Koło pasowe to koło z rowkiem wzdłuż jego krawędzi, które utrzymuje linę lub linkę. Zwykle stosuje się dwa lub więcej kół pasowych. Gdy koła pasowe są używane razem w ten sposób, zmniejszają one siłę potrzebną do podniesienia ładunku.