Jak zaradzić kolkom?

 

Narodziny dziecka z pewnością są przełomowym momentem w życiu rodziców i powodują przewartościowanie ich codzienności. Małe dzieci wymagają szczególnej opieki przez całą dobę. Ponieważ nie potrafią powiedzieć co im dolega, to wszelkie potrzeby i niedogodności komunikują płaczem. Może się to wydawać uciążliwe, ale płacz dziecka różni się kiedy jest głodne, wystraszone czy znudzone.

Czy można pomóc noworodkowi w kolce?

co jest dobre na kolki dla noworodkaPoczątki opieki nad dzieckiem nie są łatwe, ponieważ rodzice dopiero się uczą zachować swojego maleństwa. Szczególnie trudny jest to okres dla niedoświadczonych rodziców, gdyż wszystko jest nowe. Najwięcej kłopotów jest związanych z karmieniem, bo choć dzieci potrafią już ssać, to nie zawsze robią to we właściwy sposób. Pomijając fakt gryzienia mamy podczas karmienia piersią, to w głównej mierze problematyczne jest zbyt łapczywe picie mleka przez dziecko. Takie zachowanie powoduje, że maluch podczas picia, połyka sporo pęcherzyków powietrza, które nie zawsze wydostają się na zewnątrz w wyniku podnoszenia dziecka do odbicia. Kiedy część z nich zostanie w brzuszku i jelitach, to w niedługim czasie może się pojawić kolka, czyli ból w dole podbrzusza o różnym natężeniu. Jeżeli nie wiemy co jest dobre na kolki dla noworodka, to najlepiej udać się po poradę do pediatry, który z pewnością udzieli fachowej pomocy. Jeżeli kolka przebiega łagodnie, to może dziecku pomóc noszenie na rękach, przytulanie czy nawet położenie na brzuszku mamy i wsłuchanie w jej bicie serca. Kiedy maluch przechodzi wyjątkowo ostrą kolkę, to może się okazać niezastąpiony masaż brzuszka. Trzeba go wykonywać delikatnie, kolistymi ruchami zaczynając na wysokości żołądka i delikatnie schodząc do podbrzusza. Po kilku minutach maluch powinien odczuć ulgę, ponieważ napięty brzuszek stanie się bardziej miękki.

Dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym nie potrafią jeszcze komunikować swoich potrzeb i stanów, dlatego rodzice muszą bacznie obserwować maluszka i samodzielnie to oceniać. Najczęściej kiedy dziecku dokucza jakiś ból, to płacz jest doniosły i wymowny, więc wystarczy połączyć kilka faktów, aby znaleźć jego przyczynę. Jeżeli nic z domowych metod nie pomaga na kolkę u noworodka, to można skorzystać z farmakologicznych środków dostępnych w aptece.