Rurociągi wykonane z rur ze szwem

Wykorzystanie rur stalowych umożliwia tworzenie różnorodnych kanałów, duktów, systemów przesyłu cieczy i gazów. Stal jako materiał jest niezwykle odporna, łatwo daje się obrabiać i łączyć. Rury wykorzystuje się nieomal w każdej branży- przemyśle spożywczym, kosmetycznym, energetycznym, nawet obronnym. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tego elementu – ze szwem i bez szwu.

Rury ze szwem

rury ze szwemTechnikę ich produkcji wynaleziono w 1825 roku. Powstają przez zawinięcie odpowiedniego arkusza blachy i ewentualne dołączenie kolejnego, a następnie połączenie wszystkiego za pomocą spawania lub zgrzewania. W ten sposób powstaje szew łączący blachę i tworzący szczelne połączenie. Jeżeli jest potrzebna redukcja grubości ścianek, stosuje się walcowanie blach. W odróżnieniu od rur ze szwem, ten bez szwu są kilka razy droższe, a powstają poprzez walcowanie lub ciągnienie. Ich zaletą jest jednak wyższa wytrzymałość na temperatury i panujące w nich ciśnienia. Wszędzie jednak tam, gdzie jest to możliwe, stosuje się rury ze szwem. Różnorodne metody ich wytwarzania pozwalają na stworzenie produktu, który może być zastosowany w dowolnym rurociągu i służyć do przesyłu dowolnego medium. Można je także wykorzystywać jako elementy konstrukcyjne lub ozdobne, a możliwość dowolnego kształtowania i łączenia jest ich kolejną zaletą.

Rury ze szwem, wykonane z wysokogatunkowej stali, są odporne na czynniki atmosferyczne, promieniowanie UVB, deszcz, śnieg i mróz. To sprawia, że są szeroko stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie szczelnego układu przesyłu gazów, cieczy lub produktów. Pokrycie ich powierzchni dodatkowymi materiałami sprawia, że można je wykorzystywać do pracy w specyficznych warunkach, jak na przykład przy substancjach żrących czy kwasowych.