Uniwersalny dron od DJI

Przez wiele lat zdalnie sterowane, bezzałogowe pojazdy latające, potocznie nazywane dronami, używane były do celów rekreacyjnych i uważane głównie za zabawki, bez żadnej realnej możliwości wykorzystania ich w pracy. Jednak w miarę postępu technologii i wzrostu możliwości najróżniejszych modeli dronów, coraz częściej były one używane nie tylko do zabawy, ale również w trakcie wykonywania zadań zawodowych.

Nowoczesne drony wielozadaniowe od DJI

drony marki djiPierwszy raz użyliśmy drona do obserwacji postępu prac budowlanych przeszło dziesięć lat temu, i od tego czasu nie wyobrażaliśmy sobie pracy bez takowego urządzenia. Pozwalało ono bowiem na dokładną kontrolę jakości na dużych wysokościach, nawet w momencie gdy dostęp do miejsc w których wykonywane były prac nie był normalnie możliwy. Jednak nie każdy dron nadawał się do takich zadań, gdyż większość modeli obserwacyjnych miała dość duże gabaryty, i zdecydowanie za małą wytrzymałość jak na dość trudne warunki placu budowy. Zamiast takowych, w pracy używane były przez nas wyczynowe drony marki DJI, głównie przeznaczone do pokazów i zawodów, aczkolwiek równie dobrze sprawdzające się do zadań zawodowych. Ich ogromną zaletą były ich niewielkie rozmiary, dzięki którym mieściły się całkiem dosłownie w większej kieszeni. Mimo małych gabarytów, drony te były niezwykle wytrzymałe, a ich obudowy dobrze znosiły kolizje i uszkodzenia, jakie często zdarzały się podczas lotów w zamkniętych pomieszczeniach i obiektach w trakcie budowy. Również mimo ich przeznaczenia do lotów wyczynowych, drony te były wyposażone w kamery obserwacyjne o zdecydowanie dobrej jakości, a rozdzielczość obrazu pozwalała na łatwe rozpoznanie wszystkich punktów wymagających poprawek, czy uszkodzeń konstrukcyjnych.

Brak jakichkolwiek zaawansowanych funkcji elektronicznych był tutaj tylko kolejną zaletą, gdyż wielu kolegów nie było obeznanych w pilotowaniu drona, a prostota sterowania i łatwość, z jaką przychodziło pilotowanie drona znacznie ułatwiało wykonywanie zadań kontrolnych z jego udziałem. Modele wyczynowe również mogły być łatwo naprawiane, ze względu na ogromną ilość części zamiennych, więc dron mógł być przez nas używany do najtrudniejszych zadań bez obaw o jego trwałe uszkodzenie i niemożliwość naprawy.